Batalia o fundusze na laboratoria Głównego Urzędu Miar w Kielcach

Data publikacji: 10.05.2018 18:49
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
07.06.2017 Kielce. Teren, gdzie powstanie zespół laboratoriów badawczych Głównego Urzędu Miar. GUM

07.06.2017 Kielce. Teren, gdzie powstanie zespół laboratoriów badawczych Głównego Urzędu Miar. GUM
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Trwają starania o zdobycie pieniędzy potrzebnych do zbudowania w Kielcach kompleksu laboratoriów Głównego Urzędu Miar. Inwestycja będzie kosztowała około 300 milionów złotych, z czego 200 milionów GUM chce pozyskać z Kontraktu Wojewódzkiego Województwa Świętokrzyskiego. Jednak przeszkodą są kwestie formalne.

Włodzimierz Lewandowski, prezes Głównego Urzędu Miar był dziś w Kielcach. Spotkał się między innymi ze studentami i pracownikami Politechniki Świętokrzyskiej. Jak zapewnił Radio Kielce, nie rezygnuje ze starań o pieniądze na budowę laboratoriów w stolicy świętokrzyskiego.

- Cały czas pracujemy nad wnioskiem. Sprawa jest trudna, bowiem żeby skorzystać ze środków europejskich, trzeba spełniać pewne warunki. I ani instytucje z regionu, z którymi współpracujemy przy projekcie, ani GUM tych warunków nie spełniają. Ale możemy obejść ten kłopot i to jest w trakcie szczegółowych i dobrze postępujących prac - zapewnia Włodzimierz Lewandowski.

Problemem jest to, że GUM nie jest państwowym instytutem badawczo-rozwojowym. Poza tym badania będą przynajmniej częściowo komercjalizowane, co również utrudnia starania o unijne pieniądze.

Jednak jak zapewnia prezes Lewandowski, kampus laboratoryjny na pewno w Kielcach powstanie. Główny Urząd Miar rozpoczął już prace merytoryczne związane z lokalizacją infrastruktury badawczej w Kielcach.

- Czyli zdefiniowania takich parametrów laboratoriów jak odporność na wstrząsy oraz wymiary laboratoriów. Jedne będą miały wymiary 2 metry na 2, inne kilkadziesiąt metrów na 100. Z kolei wieża do przepływów będzie miała 20 metrów wysokości - informuje prezes Głównego Urzędu Miar.

Kompleks 25 laboratoriów GUM będzie mieścił się na kieleckim Telegrafie, a jego teren obejmie około 12 hektarów. Grunt pod inwestycję przekazało miasto Kielce. Nie wiadomo na razie, jak będzie kampus wyglądał. Włodzimierz Lewandowski zapewnia, że kompleks będzie i funkcjonalny, i bardzo atrakcyjny wizualnie. O wyglądzie budynków zadecyduje konkurs dla architektów.

Reklama