W regionie można skorzystać z bezpłatnych badań

Data publikacji: 11.05.2018 15:34
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Bezpłatne badania profilaktyczne z okazji Dni Otwartych Funduszy Europejskich

Bezpłatne badania profilaktyczne z okazji Dni Otwartych Funduszy Europejskich
Fot. Radio Kielce

Z bezpłatnych badań profilaktycznych, podczas Dni Otwartych Funduszy Europejskich, można dziś i jutro skorzystać w kilku świętokrzyskich szpitalach i placówkach medycznych. To m.in. Wojewódzki Szpital Zespolony, Świętokrzyskie Centrum Onkologii oraz Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy.

Akcja cieszy się dużym zainteresowaniem. By skontrolować swój stan zdrowia, do Świętokrzyskiego Centrum Onkologii przyszła dziś m.in. pani Bogusława.

- Akurat przyjechałam na badania i przy okazji postanowiłam skontrolować ciśnienie tętnicze i poziom cukru we krwi. Jestem w grupie podwyższonego ryzyka. Kilku członków mojej rodziny zmarło przedwcześnie, ponieważ nie wykonywali właśnie badań profilaktycznych i choroba została u nich wykryta za późno – dodała pani Bogusława.

W sobotę, w godzinach 9.00 – 12.00, specjaliści ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii będą wykonywać badania w kierunku wczesnego wykrywania nowotworów głowy i szyi. To badanie skierowane jest do osób w wieku 40 – 65 lat, które mają objawy mogące wskazywać na ryzyko wystąpienia tego nowotworu. Ponadto odwiedzając ŚCO, będzie można nauczyć się samobadania piersi na fantomach, zmierzyć poziom tlenku w wydychanym powietrzu oraz ciśnienie tętnicze.

- W akcję włączył się również Wojewódzki Szpital Zespolony, który wykonuje badania USG jamy brzusznej i tarczycy u dzieci - informuje Wojciech Kiebzak, specjalista rehabilitacji ruchowej, kierownik Działu Fizjoterapii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.

- Dzięki takim akcjom, możemy pokazać społeczeństwu sprzęt kupiony za unijne pieniądze i wykonywać badania profilaktyczne. Dziś badamy dzieci i nastolatków pod kątem ewentualnych zaburzeń postawy ciała. Badanie polega na cyfrowej rejestracji segmentów ciała, łącznie z analizą równowagi i analizą chodu. To badanie pozwala na wykrycie i ewentualne potwierdzenie faktu, że dziecko jest sprawne lub są jakieś minimalne uchybienia – dodał dr Wojciech Kiebzak. 

Wojewódzki Szpital Zespolony dotychczas zrealizował projekty z udziałem funduszy unijnych, przy dofinansowaniu na poziomie prawie 90 mln zł, natomiast Świętokrzyskie Centrum Onkologii pozyskało z Unii Europejskiej prawie 80 mln zł.

W sumie, w województwie świętokrzyskim w V edycję Dni Otwartych Funduszy Europejskich angażuje się 40 instytucji. Te obiekty od dziś do niedzieli można zwiedzić taniej albo za darmo. To miejsca stworzone bądź wyposażone przy wsparciu pieniędzy unijnych.

Lista placówek, które biorą udział w akcji

Reklama