Wieńce, znicze i symboliczna godzina. Kielczanie upamiętnili Marszałka Piłsudskiego

Data publikacji: 12.05.2018 21:48
Autor: Katarzyna Prędotka / Kategoria: Wiadomości z regionu
Uroczysty capstrzyk upamiętniający 83. rocznicę śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego

Uroczysty capstrzyk upamiętniający 83. rocznicę śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego
Kielce. 12.05.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Ponad stu uczniów złożyło znicze przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego na kieleckim placu Wolności. Ten symboliczny gest był tylko jednym z elementów obchodzonej w sobotę 83 rocznicy śmierci wielkiego wodza. Inicjatorem tych działań był Urząd Miasta w Kielcach wspomagany przez Stowarzyszenie „Pamięć i Tradycja” imienia Józefa Piłsudskiego.

Przewodniczący stowarzyszenia i sekretarz miasta Janusz Koza podkreślił, że ten dzień jest wyjątkowy, mimo iż jest datą smutną, bo to rocznica śmierci Marszałka.

- Myślę, że osoba Józefa Piłsudskiego jest szczególna dla wszystkich Polaków, ale dla kielczan powinna być wyjątkowa jeszcze bardziej, gdyż tu wszystko się zaczęło - dodał.

Na uroczystościach był również obecny senator PiS Krzysztof Słoń, który wraz z przedstawicielami miasta uroczyście złożył wieniec przed pomnikiem. Senator zaznaczył, że to ważne wydarzenie i cieszy go, iż uczestniczą w nim młodzi ludzie.

- Te biało-czerwone znicze, to nie tylko wymiar symboliczny, ale i konkret. Mam nadzieje, że młodzież pamięta o setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i o jej ojcu Marszałku Józefie Piłsudskim - podkreślił.

Oprócz odczytania apelu poległych i salwy honorowej został zaprezentowany również fragment filmu nakręconego podczas wizyty marszałka w Kielcach, który opatrzony został komentarzem dr. Jana Główki, dyrektora Muzeum Historii Kielc. Dokument odnaleziono w archiwach filmowych w Estonii. Przedstawia on m.in. uroczystość przekazania sztandaru Związkowi Strzeleckiemu, a także spotkanie marszałka Józefa Piłsudskiego z weteranami i wojewodą. Uroczystości zakończyły się o godzinie 20.45, wtedy właśnie zmarł Marszałek.

Reklama