WDK szykuje się do przebudowy i przyjęcia teatru

Data publikacji: 13.05.2018 10:35
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
19.11.2015 Kielce. Wojewódzki Dom Kultury.

19.11.2015 Kielce. Wojewódzki Dom Kultury.
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Prawdopodobnie na przełomie września i października ogłoszony zostanie przetarg na przebudowę Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach. Instytucja ma zostać dostosowana do potrzeb Teatru im. Stefana Żeromskiego, który ma się tam przenieść na czas planowanego, generalnego remontu swojej siedziby.

Jak informuje dyrektor WDK Jarosław Machnicki, koncepcja zaproponowana przez projektanta została zaakceptowana. Teraz trwają prace projektowe, w ramach których przygotowany zostanie kosztorys inwestycji. Kwota musi oscylować wokół 6 milionów, które Wojewódzki Dom Kultury może przeznaczyć na wykonanie prac. Projektanci zastosowali takie materiały i wyposażenie, które pozwoli na zmieszczenie się w tej kwocie. Optymistyczny scenariusz zakłada rozpoczęcie remontu zimą.

Przebudowana zostanie wewnętrzna, sportowa część obiektu, w której znajdują się sale gimnastyczne, szatnie i toalety. Od strony al. Legionów powstanie droga przeciwpożarowa, parking oraz wejście do foyer - wymienia Jarosław Machnicki. Scena na ok. 230 miejsc, w układzie amfiteatralnym, będzie się znajdować od strony ul. Ściegiennego. Sala będzie wielofunkcyjna, tak by w przyszłości pozwalała także na projekcje filmowe, mniejsze koncerty akustyczne i organizację konferencji.

Na scenie w Wojewódzkim Domu Kultury teatr będzie mógł korzystać z nowoczesnych świateł, projektorów i innych efektów, choć scena nie zapewni wszystkich rozwiązań - dodaje Jarosław Machnicki. Nie będzie np. zbyt wielu możliwości zabawy sztankietami, ani jeżdżącej sceny, bo WDK nie ma potrzeby tworzenia takich rozwiązań. Dyrekcja teatru cały czas uczestniczy w konsultacjach dotyczących inwestycji i będzie wiedziała, jak przygotować swój program na czas pracy w WDK, aby dostosować się do istniejących możliwości - dodaje dyrektor Machnicki.

Jeśli przetargi i prace wykonawcze będą przebiegać pomyślnie, to teatr mógłby się przenieść do WDK w sierpniu przyszłego roku. Jarosław Machnicki ma nadzieję, że dobre szacunki finansowe uchronią Wojewódzki Dom Kultury od kłopotów przy przetargach, z którymi boryka się obecnie wiele instytucji.

Reklama