O dawnych mieszkańcach naszego regionu na kartach książki

Data publikacji: 13.05.2018 20:13
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Okładka książki  „Okręg Alków” z sagi „Isa”

Okładka książki „Okręg Alków” z sagi „Isa”
Fot. wydawnictwo Profil-Archeo

Jakie życie wiedli dawni mieszkańcy obecnej Ziemi Świętokrzyskiej w II wieku naszej ery? Będzie można się tego dowiedzieć z II tomu sagi ISA autorstwa Andrzeja Przychodniego, która wkrótce trafi do księgarń.

Akcja powieści rozgrywa się głównie w rejonie Łyśca, a także Ameliówki, Pasma Masłowskiego oraz w dawnej Syrii i Antiochii. Pozwala poznać codzienność, pracę związaną z wytopem żelaza, wierzenia i zwyczaje dawnych ludów, zamieszkujących te ziemie.

Na kartach książki czytelnicy spotkają bohaterów znanych z I tomu pt. „Kamień Nerthus” oraz zupełnie nowe postaci. Dojdzie m. in. do spotkania wyprawy rzymskiej z kulturą zwaną przez Rzymian barbarzyńską. Czytelnicy dowiedzą się, jakie były skutki spotkania tych kultur. Tytuł drugiego tomu sagi, czyli „Okręg Alków” nawiązuje do świątyni poświęconej dwóm bóstwom o takiej nazwie – zapowiada Andrzej Przychodni.

Jest to też literacka próba urzeczywistnienia hipotezy przedstawionej kiedyś przez prof. Szymona Orzechowskiego, który uznał, że ta świątynia, przypisywana Nahanarwalom, czyli jednemu z plemion lugijskich mogła się znajdować w Górach Świętokrzyskich, gdzie licznie pozyskiwano żelazo. Opisując codzienne życie swoich bohaterów z dawnych kultur, autor sięga przede wszystkim do odkryć archeologicznych. W fabułę obu tomów wplecione zostały ciekawe przedmioty odkryte przez archeologów na terenie województwa świętokrzyskiego, np. dwie zdobione zapinki.

Warunki, w jakich funkcjonowali ówcześni mieszkańcy tych ziem z pewnością sprawiały, że ich obyczaje znacznie różniły się od naszych. W książce możemy to zobaczyć oczami Rzymianina, Julianusa, którego pojęcie o świecie jest bliższe naszemu – zapowiada Andrzej Przychodni. W ocenie autora, przeniesienie do tamtego świata dzisiejszych ludzi, którzy opierają swoje funkcjonowanie na zdobyczach cywilizacji i nowoczesnych technologiach spowodowałoby „masowy pomór” przeniesionych. Dawne ludy potrafiły perfekcyjnie współżyć z przyrodą, która nam jest w większości obca.

Książka „Okręg Alków” z sagi „Isa” wydana przez Profil-Archeo będzie miała swoją premierę podczas Nocy Muzeów w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu 19 maja i podczas Żelaznych Korzeni w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Następnie trafi do księgarń.

Autor sagi Andrzej Przychodni to archeolog, badacz relacji rzymsko-barbarzyńskich oraz prezes Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Dziedzictwa Przemysłowego pracuje już nad trzecim, ostatnim tomem sagi pt. „Devotio”, czyli poświęcenie.

Podobne wiadomości
Reklama