Na co dzień dbają o polskość na Wileńszczyźnie. W Kielcach świętowali stulecie

Data publikacji: 14.05.2018 15:17 / Data aktualizacji: 26.05.2018 20:55
Autor: Karol Żak , Marcin Różyc / Kategoria: Wiadomości z regionu
100-lecie 13. Pułku Ułanów Wileńskich

100-lecie 13. Pułku Ułanów Wileńskich
Kielce. 26.05.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

W Kielcach odbyły się uroczystości upamiętniające setną rocznicę powstania 13. Pułku Ułanów Wileńskich. Powstał on 22 grudnia 1918 roku Wilnie. Podczas kampanii wrześniowej bronił terenów Kielecczyzny.

Główne obchody rozpoczęły się mszą świętą w Bazylice Katedralnej pod przewodnictwem księdza biskupa Mariana Florczyka. Następnie, uczestnicy przenieśli się na plac Wolności przed pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie odbyły się przemówienia, a także pokazy m. in. 25. Brygady Kawalerii Powietrznej oraz Szwadronu Kawalerii Wojska Polskiego.

Tradycje 13. Pułku Ułanów Wileńskich od lat kultywuje Kielecki Ochotniczy Szwadron Kawalerii -  informuje jego dowódca Robert Mazur. - Stworzyliśmy pododdział kawalerii ochotniczej, który reprezentuje pułk i całe województwo w Polsce i za granicą. Poza tym współpracujemy ze szkołami, zarówno na Kielecczyźnie, jak i Wilnie, szczególnie w Nowej Wilejce, gdzie mamy podpisane porozumienia ze szkołami polskimi. Tam właśnie stacjonował 13. Pułk Ułanów Wileńskich.

W uroczystościach wzięła udział wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek. Jak powiedziała, jest dumna z tego, że to właśnie w Kielcach kultywowana jest tradycja 13. Pułku Ułanów Wileńskich. - Przedstawicieli pułku możemy gościć na każdej uroczystości państwowej i to w charakterze osób bardzo zaangażowanych. Ja zawsze mogę liczyć na ich czynny udział. Ale myślę, że najważniejsze jest to, że są wśród uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, bo chcą im przekazać miłość do Ojczyzny, to, co prowadziło naszych przodków przez wiele trudnych lat historii. Dzięki nim, mamy teraz niepodległość - podkreśliła Agata Wojtyszek.

Senator Krzysztof Słoń podkreślił z kolei, że należy docenić kieleckich kawalerzystów, którzy niosą tradycje 13. Pułku Ułanów Wileńskich, jako ambasadorów Senatorów RP na Wileńszczyźnie. - To oni realizują tam w praktyce opiekę nad Polakami i Polonią szczególnie w Nowej Wilejce. Dbają także o pamięć po 13. Pułku Ułanów w sposób oczywisty. Jesteśmy im za to bardzo wdzięczni i cieszymy się, że oni w Kielcach stacjonują - powiedział.

Senator Jarosław Rusiecki podkreślił, że żołnierze 13. Pułku Ułanów Wileńskich to bohaterowie, którzy przelali krew za wolność Ojczyzny. - Nic bardziej żołnierza nie przywiązuje do ziemi i Ojczyzny jak przelana krew i trud walki. Na terenie Ziemi Kieleckiej w czasie II wojny światowej oddawali swoje życie i zdrowie. Cieszę się, że Szwadron Kielecki, pasjonaci, harcerze i nauczyciele tę tradycję kultywują. To jest piękne, bo chodzi tu o naszą historię i tożsamość - dodał.

Uroczystość ściągnęła na plac Wolności wielu mieszkańców Kielc. Jednym z nich był Wiesław Cerazy, który powiedział, że takie uroczystości są bardzo potrzebne. - Bardzo dobrze, że one są organizowane, tym bardziej, że są bardzo ciekawe - dodał.

O godzinie 19.00 odsłonięta została pamiątkowa tablica poświęcona pamięci żołnierzy 13. Pułku Ułanów Wileńskich na murach Wojewódzkiego Domu Kultury, z kolei kwadrans odbyła się uroczysta gala w sali widowiskowej WDK.

Reklama