Mobilne centrum nauki w świętokrzyskich szkołach

Data publikacji: 14.05.2018 15:30
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
Naukobus wraz z ekspertami z Centrum Nauki Kopernik odwiedził Szkołę Podstawową w Mąchocicach-Scholasterii

Naukobus wraz z ekspertami z Centrum Nauki Kopernik odwiedził Szkołę Podstawową w Mąchocicach-Scholasterii
Mąchocice-Scholasteria. 14.05.2018 / Fot. Michał Kita / Radio Kielce

Naukobus wraz z ekspertami z Centrum Nauki Kopernik odwiedził kolejną szkołę w województwie świętokrzyskim. Tym razem z atrakcji i doświadczeń w mobilnym centrum nauki mogły skorzystać dzieci ze szkoły podstawowej w Mąchocicach-Scholasterii.

Najmłodsi mogli poznać między innymi tajniki wnętrza ludzkiego ciała, a także zjawiska, o których uczą się na lekcjach fizyki, biologii czy chemii. Zdaniem uczniów taki sposób zdobywania wiedzy jest  zdecydowanie bardziej interesujący niż tradycyjne zajęcia w sali lekcyjnej.

- Na wystawie było bardzo dużo fajnych rzeczy, jedną z nich była kula plazmowa, która świeci kiedy ją dotkniemy. Ciekawy był również model człowieka, w którym mogliśmy poznawać i układać elementy ludzkiego organizmu - podkreślają uczniowie.

Jak podkreśla Joanna Broniek, dyrektor Szkoły Podstawowej w Mąchocicach-Scholasterii, naukobus jest dobrym sposobem, aby obudzić ciekawość i zainteresowanie naukami przyrodniczymi wśród najmłodszych.

- Naszym celem jest pokazanie, że nauki przyrodnicze odnoszą się do świata rzeczywistego, który nas otacza. Dzisiaj dzieci mogą się przekonać o tym, że wiedza którą zdobywają na zajęciach, a która może wydawać się trudna ma zastosowanie w codziennym życiu - dodaje.

Renata Janik, doradca wicepremiera Jarosława Gowina - ministra nauki i szkolnictwa wyższego zapewnia, że naukobus odwiedzi również inne szkoły w regionie.

- W najbliższym czasie mobilne centrum nauki odwiedzi także Strawczyn i Morawicę. Cieszę się również, że dzięki niemu dzieci i młodzież mogą poeksperymentować i poprzez różne ciekawe eksponaty zgłębić swoją wiedzę, która pomoże im lepiej zrozumieć otaczający je świat - dodaje.

Jutro z atrakcji naukobusu będą mogli skorzystać także pozostali uczniowie ze szkół z terenu całej gminy.

Naukobus to wspólny projekt Centrum Nauki Kopernik i Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Dzięki nim dzieci z małych miejscowości mogą samodzielnie odkrywać prawa nauki pod okiem ekspertów.

Reklama