Budowa obwodnicy Opatowa coraz bliżej. Minister podpisał aneks

Data publikacji: 14.05.2018 19:01
Autor: Ewa Golińska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Obwodnica Opatowa w ciągu S74 i DK9

Obwodnica Opatowa w ciągu S74 i DK9
Fot. Ministerstwo Infrastruktury

Minister Infrastruktury podpisał aneks do programu inwestycji dla budowy obwodnicy Opatowa - poinformował rzecznik resortu Szymon Huptyś. W ramach zadania zostanie wybudowana południowa obwodnica miasta o długości prawie 10 kilometrów w ciągu trasy ekspresowej S74 oraz obwodnica zachodnia o klasie drogi ruchu przyspieszonego w ciągu trasy krajowej nr 9, o długości około 6 kilometrów. Ponadto ma powstać łącznik istniejącej trasy krajowej nr 9 od Zochcinka do trasy nr 74.

Obecnie drogi krajowe nr 74 i nr 9 przebiegające przez Opatów obsługują zarówno ruch tranzytowy, jak i lokalny. Wyjazd z wielu posesji odbywa się bezpośrednio na drogi krajowe. Takie rozwiązanie wpływa na wzrost zagrożenia w ruchu, zmniejsza też istotnie przepustowość dróg - dodaje Szymon Huptyś.

Anna Krupka, poseł Prawa i Sprawiedliwości stwierdziła w rozmowie z Radiem Kielce, że planowane inwestycje umożliwią wyprowadzenie z Opatowa ruchu tranzytowego. Parlamentarzystka dodała, że obecnie trasa S74 i droga krajowa nr 9 przechodzą przez centrum miasta. Dzięki obwodnicy czas przejazdu przez Opatów będzie krótszy. Anna Krupka zaznaczyła, że zwiększy się bezpieczeństwo mieszkańców, a ponadto poprawi stan powietrza w Opatowie.

Obwodnica zostanie zrealizowana w systemie „Zaprojektuj i buduj”. Prace przygotowawcze zakończą się w 2019 roku. Przetarg na pierwszy odcinek obwodnicy zostanie ogłoszony w czerwcu 2019 roku. Budowa potrwa 4 lata.

Reklama