Ciekawie w „Przystanku Historia”. Dwie nowe wystawy

Data publikacji: 15.05.2018 10:58
Autor: Robert Szumielewicz / Kategoria: Kultura
Nowe wystawy w IPN. Anna Walentynowicz - legenda Solidarności

Nowe wystawy w IPN. Anna Walentynowicz - legenda Solidarności
Kielce. 11.05.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Dwie nowe wystawy można obejrzeć w Centrum Edukacyjnym IPN Przystanek Historia w Kielcach. Pierwsza zatytułowana - Anna Walentynowicz. Legenda „Solidarności” ukazuje sylwetkę jednej z najważniejszych osób zaangażowanych w działalność opozycyjną w okresie PRL. Była działaczką Wolnych Związków Zawodowych i współzałożycielką NSZZ „Solidarność”.

- Ekspozycja w układzie chronologicznym przedstawia życie i działalność opozycjonistki - poinformował Marek Jończyk z kieleckiej delegatury IPN.

Za niezależną działalność związkową Walentynowicz została dyscyplinarnie zwolniona z pracy w sierpniu 1980 roku, co stało się bezpośrednią przyczyną strajku stoczniowców. W czasie stanu wojennego, oskarżona o organizowanie strajku w grudniu 1981 roku, została skazana na półtora roku więzienia w zawieszeniu. W grudniu 1983 roku trafiła do więzienia za udział w próbie wmurowania tablicy upamiętniającej górników zamordowanych w kopalni „Wujek”. Anna Walentynowicz była również inicjatorką protestu głodowego po zabójstwie księdza Jerzego Popiełuszki w 1985 roku. W latach 80. krytykowała ówczesne kierownictwo NSZZ „Solidarność” i była przeciwniczką obrad Okrągłego Stołu.

Anna Walentynowicz została odznaczona Orderem Orła Białego przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego w 2006 roku. Cztery lata później zginęła w katastrofie smoleńskiej wraz z prezydentem i 94 innymi osobami.

Druga ekspozycja pt. „Za Marksem bez Boga. Laicyzacja życia społecznego w Polsce Ludowej w latach 1945-1989” pokazuje proces zeświecczania różnych dziedzin życia, powodujący zmiany w sferze publicznej, świadomości społecznej, w systemie wartości. Jak mówi Marek Jończyk szeroko rozbudowane świeckie święta, obrzędy i obyczaje służyły afirmacji nowego ustroju, były niejako liturgią ideologii, dlatego zamiennie nazywano je laickimi bądź socjalistycznymi. Ekspozycja ukazuje tło polityczne i etapy laicyzacji w Polsce w latach 1945-1989, sekularyzację przestrzeni publicznej, życia społecznego, prywatnej sfery życia obywatela, obrzędowość socjalistyczną oraz nowe święta i obyczaje.

Wystawy w Przystanku Historia można oglądać do końca czerwca.

Reklama