Starosta lekceważy prokuratorski zakaz?

Data publikacji: 15.05.2018 16:03 / Data aktualizacji: 15.05.2018 17:32
Autor: Monika Miller , Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Starosta opatowski Bogusław Włodarczyk

Starosta opatowski Bogusław Włodarczyk
Ożarów. 15.05.2018 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Czy Bogusław Włodarczyk z PSL ignoruje prokuratorski zakaz pełnienia obowiązków jako starosta opatowski? Samorządowiec pojawił się na sesji Rady Miejskiej w Ożarowie, zasiadł przy stole prezydialnym i odpowiadał na pytania radnych oraz zgromadzonych na sali gości.

Bogusław Włodarczyk tłumaczy, że przybył na sesję jako radny powiatu, który zdaje informacje z tego, co samorząd powiatowy realizował w tej kadencji, gdy nie był jeszcze zawieszony. Wyliczał, że zbudowano drogi, utworzono miejsca pracy w Warsztatach Terapii Zajęciowej i Domach Pomocy Społecznej, wyliczał remonty i inwestycje w szkołach zarządzanych przez Starostwo Powiatowe. Ponadto dziękował zgromadzonym za wsparcie w czasie, gdy go zawieszono.

Przewodnicząca rady miejskiej w Ożarowie Krystyna Wieczorek z PSL mówi, że starosta został zaproszony z jej inicjatywy jako radny powiatowy.

- Zaprosiłam go, by cokolwiek powiedział ludziom o tym, co się dzieje w powiecie i jak to wygląda. Zdawał sprawozdanie z tego, co było kiedyś, bo w tej chwili urzędu nie pełni - tłumaczy Krystyna Wieczorek.

Radny opozycyjny z PiS Adam Młodożeniec nie wie, w jaki sposób potraktować dzisiejsze wystąpienie Bogusława Włodarczyka.

- Teoretycznie występował jako radny powiatowy, jednak jego wypowiedzi były związane z funkcją starosty - mówi radny.

Dodaje, że odpowiednie instytucje powinny ocenić czy starosta łamie zakaz prokuratora.

Przypomnijmy, prokuratura postawiła staroście, a zarazem przewodniczącemu PSL w powiecie opatowskim, siedem zarzutów. Cztery z nich dotyczą oszustw, co do mienia znacznej wartości na szkodę czterech podmiotów wykonujących prace budowlane szpitala opatowskiego w latach 2013-2014. Chodzi o kwotę prawie 15 milionów złotych. Oprócz tego zarzuty dotyczą m.in. przekraczania uprawnień przy zawieraniu umów na sprzątanie pomieszczeń starostwa i poświadczenia nieprawdy w dokumentach przekazywanych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

W związku z tym od 11 kwietnia samorządowiec pozostaje zawieszony w pełnieniu funkcji starosty opatowskiego. Bogusław Włodarczyk odwoływał się od decyzji prokuratora, jednak Sąd Okręgowy w Kielcach podtrzymał ten środek zapobiegawczy w mocy.

Daniel Prokopowicz, rzecznik Prokuratury Okręgowej, wyjaśnia, że podejrzany nie może wykonywać czynności związanych z funkcją starosty, czyli np. nie może mieć dostępu do dokumentów instytucji oraz nie może się pod nimi podpisywać.

- Nie zabraniamy natomiast wypowiadania się na temat tego, co jako starosta opatowski osiągnął - dodaje prokurator.

Reklama