Opatowiec przygotowuje się do wielkiej rewitalizacji

Data publikacji: 17.05.2018 14:07
Autor: Kamil Włosowicz / Kategoria: Wiadomości z regionu
01.08.2017 Opatowiec. Wisła.

01.08.2017 Opatowiec. Wisła.
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Teren wzdłuż nadbrzeża Wisły w Opatowcu zmieni swoje oblicze. Władze miejscowości przygotowują się do jego rewitalizacji. W planach jest m.in. budowa ścieżki rekreacyjnej stanowiącej punkt widokowy na Wisłę i Dunajec oraz renowacja stojącego w tym miejscu od połowy lat 90. pomnika Józefa Piłsudskiego.

Na Wiśle w Opatowcu funkcjonuje przeprawa promowa. Obsługujący prom przewoźnicy mówią, że obecnie nadbrzeże wiślane jest zaniedbane i nieco zapomniane. Najwięcej turystów przyjeżdża tu w weekendy i tylko wtedy, kiedy jest ładna pogoda.

Wójt Sławomir Kowalczyk podkreśla, że gmina chce teraz wykorzystać jeden ze swoich największych turystycznych walorów. Nad Wisłą mają się pojawić dwie ścieżki pełniące rolę promenady. Jedna poprowadzi w stronę opatowieckich błoń, druga przebiegnie wzdłuż lessowej skarpy w stronę centrum miejscowości. Całość uzupełnią elementy małej architektury.

- Mam nadzieję, że miejsce to stanie się niebawem atrakcyjne zarówno dla wszystkich mieszkańców, jak i turystów, przed którymi będzie rozciągał się piękny widok zasilanej wodami Dunajca rzeki - zaznacza Sławomir Kowalczyk.   

Kompleksowej renowacji poddany zostanie również stojący nad brzegiem Wisły pomnik Józefa Piłsudskiego. Plany dotyczące konserwacji pomnika i rewitalizacji nadbrzeża Wisły pozytywnie ocenia Elżbieta Szczęsna-Kusak, członek Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Gminy Opatowiec. Jak przypomina, marszałek Piłsudski razem z legionami w ciężkich bojach 24 września przekroczył w tym miejscu granicę austriacko-rosyjską. Odnowienie pomnika w 100-lecie niepodległości jest jej zdaniem dopełnieniem starań o jego godne upamiętnienie na terenie gminy.

Projekt rewitalizacji miejscowości zakłada również modernizację opatowieckiego rynku razem z termomodernizacją znajdujących się w jego obrębie budynków użyteczności publicznej. W planach jest remont ośrodka zdrowia i domu kultury. Obecnie kompleksowy remont przechodzi budynek urzędu gminy. Przebudowana zostanie również nawierzchnia wokół rynku. Zainstalowane zostanie również nowe, energooszczędne oświetlenie. Powstaną publiczne toalety. W centrum Opatowca pojawią się również nowe parkingi i miejsca do rekreacji. Rewitalizację miejscowości dopełni modernizacja zabytkowego cmentarza z okresu I wojny światowej.

Pierwsze prace mają ruszyć w tym roku. Ich realizacja będzie możliwa dzięki unijnemu dofinansowaniu, które pokryje połowę szacowanych na ponad 4 miliony złotych inwestycji.

Reklama