Wojewódzka biblioteka tnie koszty rozbudowy i ogłasza kolejny przetarg

Data publikacji: 17.05.2018 15:01
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości z regionu
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach
Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Władze Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach ogłaszają kolejny przetarg na rozbudowę instytucji. Poprzednie dwa postępowania musiały zostać unieważnione, ponieważ oferty znacząco przewyższały zakładany budżet. Teraz sytuacja ma się zmienić, sporządzono nowy kosztorys, a zakres inwestycji nieco okrojono.

Projekt zakłada, dobudowanie od strony ulicy Ściegiennego nowego skrzydła budynku o powierzchni ponad 1800 metrów kwadratowych. Prawie połowę zajmie wypożyczalnia ogólna z zasobami tradycyjnymi i cyfrowymi.

Marek Dula, kierownik działu obsługi technicznej biblioteki informuje, że w tym przetargu zrezygnowano z prac związanych z zagospodarowaniem terenu wokół biblioteki, a tam gdzie było to możliwe zdecydowano się na zastosowanie tańszych materiałów wykończeniowych. W budynku nie zostaną zamontowane urządzenia nawilżające powietrze.  

W poprzednich przetargach na wykonanie prac budowlanych przeznaczono blisko 11 milionów złotych. Tymczasem oferenci deklarowali, że wykonają to zadanie za ponad 15 milionów. Monika Pluta, z biblioteki informuje, że obecnie instytucja może liczyć na dodatkowe zabezpieczenie finansowe. Ponad 2,8 mln złotych zabezpieczył na ten cel Urząd Marszałkowski, któremu podlega biblioteka.   

W nowym budynku mają pojawić się pomieszczenia do skanowania archiwalnych zbiorów. Będzie także studio telewizyjne przygotowane do nagrywania rozmów z specjalnymi gośćmi, którzy odwiedzają bibliotekę. Projekt zakłada również utworzenie boksów multimedialnych, gdzie będzie można, np. posłuchać muzyki, dostępnej w zbiorach. W powiększonej „mediatece” znajdzie się też miejsce do nauki podstaw programowania.

Reklama