Tężnia, pijalnia wód, siłownia i fontanna. Busko będzie jeszcze bardziej atrakcyjne

Data publikacji: 23.05.2018 14:27
Autor: Kamil Włosowicz / Kategoria: Wiadomości z regionu
Uzdrowisko w Busku - Zdroju

Uzdrowisko w Busku - Zdroju
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Władze Buska-Zdroju ogłosiły przetarg na budowę kompleksu nowych obiektów uzdrowiskowych, które mają stanąć w centrum terenów zielonych kurortu. W Nowym Parku Zdrojowym pojawi się m.in. tężnia solankowa, pijalnia wód, oranżeria i fontanna. To jedna z najważniejszych inwestycji w obecnej kadencji samorządu.

Zastępca burmistrza Tomasz Mierzwa informuje, że tężnia będzie miała wysokość około 8 metrów. Powstanie na planie koła ze średnicą 75 metrów i obwodem ponad 200 metrów. Obiekt zostanie zbudowany z ciemnych ścian tarniny. Będzie można wejść na jego szczyt i oprócz inhalacji podziwiać cały teren uzdrowiska. Do dyspozycji kuracjuszy będą w tym miejscu również ławki i leżanki. Do serca budowli będzie można się z kolei dostać przez jedno z trzech pionowych przecięć. Poprzez otwarty labirynt zbudowany z gałęzi i solankowej mgły kuracjusze trafią na słoneczny dziedziniec. W otwartej przestrzeni znajdzie się przeszklony pawilon z oranżerią i pijalnią wód. 

Przed tężnią znajdzie się również fontanna z elementami światła i muzyki. W ramach projektu wybudowany zostanie także mini park wodny z różnymi urządzeniami prezentującymi możliwości zastosowania wody. Z kolei w tzw. małpim gaju urządzona zostanie siłownia zewnętrzna. Cały teren zostanie oświetlony. Pojawią się na nim również nowe ścieżki spacerowe i rowerowe, elementy małej architektury i zieleńce.  

Tomasz Mierzwa podkreśla, że nowoczesny Park Zdrowia ma się stać wizytówką miejscowości i zwiększyć zainteresowanie kuracjuszy zarówno dłuższym, jak i okazjonalnym pobytem w uzdrowiskowej miejscowości. 

- Tężnia stanie się nowym symbolem Buska. Liczymy, że po uruchomieniu połączenia kolejowego już niebawem do naszej miejscowości będzie przyjeżdżało jeszcze więcej turystów i kuracjuszy - mówi zastępca burmistrza. 

Zaplanowane przez władze miasta inwestycje szacowane są na około 15 milionów złotych. 7 milionów złotych to unijna dotacja, którą samorządowi Buska-Zdroju przekazały władze województwa.

Termin składania ofert na budowę nowych obiektów uzdrowiskowych upływa 8 czerwca. Władze Buska-Zdroju liczą, że z budową będą mogły ruszyć jeszcze w tym roku. 

Reklama