RODO wchodzi w życie. Co się zmienia?

Data publikacji: 25.05.2018 09:58
Autor: Marek Orkisz / Kategoria: Wiadomości z regionu
dr Maksymilian Ślusarczyk, radca prawny

dr Maksymilian Ślusarczyk, radca prawny
Fot. Karol Żak / Radio Kielce

Dziś w życie wchodzi unijne rozporządzenie o ochronie danych osobowych, czyli RODO. Nowe przepisy mają zagwarantować bezpieczeństwo naszych danych. Mają być stosowane we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej.

Radca prawny Maksymilian Ślusarczyk mówi, że konsekwencją wprowadzenia nowych przepisów będzie przede wszystkim większa ochrona naszych danych. Skończy się ich przekazywanie różnym instytucjom i sklepom bez naszej wiedzy i zgody. Przepisy dają nam także prawo do żądania całkowitego usunięcia informacji na nasz temat. Dotyczy to nie tylko firm czy sklepów, ale także portali społecznościowych.  

Gość Radia Kielce ma nadzieje, że nowe przepisy spowodują, że skończy się proceder wykorzystywania naszych numerów telefonów przez firmy telemarketingowe. Od osoby dzwoniącej do nas i zachęcającej do zakupu towaru lub jakieś usługi mamy prawo żądać wytłumaczenia skąd mają nasz numer telefonu i możemy domagać się jego usunięcia z bazy. W szczególnych przypadkach, gdy ktoś bez naszej zgody wykorzystuje nasze dane, możemy żądać odszkodowania.

Zmiany czekają nas także w szpitalach, przychodniach czy gabinetach lekarskich. Informacje o pacjentach będą dostępne tylko dla upoważnionych osób, a pielęgniarki nie będą mogły wzywać pacjentów czekających na wizytę po nazwisku.

Olbrzymie zmiany także w Internecie.

- Użytkownicy stron internetowych i portali społecznościowych będą otrzymywać maile z informacjami o akceptacji nowego regulaminu. Warto je czytać dokładnie i świadomie decydować, jakie informacje i komu udostępniamy na nasz temat - dodaje Maksymilian Ślusarczyk.

Firmom, które nie dostosują się do przepisów RODO, będą grozić kary w wysokości nawet do 20 mln euro.

Tagi do tego wpisu
Reklama