Biała Niedziela w Sandomierzu. Porad udzielali specjaliści

Data publikacji: 27.05.2018 08:00 / Data aktualizacji: 27.05.2018 18:24
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Zdrowie
Sandomierz. Biała Niedziela

Sandomierz. Biała Niedziela
Sandomierz. 27.05.2018 / Fot. Grażyna Szlęzak - Wójcik / Radio Kielce

Urząd Miejski w Sandomierzu zorganizował kolejną Białą Niedzielę. W siedzibie magistratu bezpłatnie można było się dostać m.in. do kardiologa, urologa chirurga i internisty. Pielęgniarki wykonywały badania poziomu cukru i ciśnienia krwi, natomiast sandomierskie Amazonki mówiły o profilaktyce oraz uczyły na fantomach, jak prawidłowo badać piersi. Dużym zainteresowaniem cieszyły się badania USG dla dzieci od 9 miesiąca życia.

Bernadetta Marek-Fołta przyprowadziła na nie dwoje swoich dzieci i stwierdziła, że skoro jest taka okazja, to należy z niej skorzystać.

- Jest to badanie profilaktyczne, onkologiczne, dlatego tym bardziej warto było przyjść. Łatwiej i szybciej można załatwić ważne sprawy - dodała.

Sandomierz. Biała NiedzielaSandomierz. 27.05.2018 / Fot. Grażyna Szlęzak - Wójcik / Radio Kielce

Na parkingu przy Urzędzie Miejskim stał również specjalistyczny pojazd Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, w którym można było zrobić cytologię i mammografię. Niestety z tej możliwości skorzystało tylko kilka pań, nad czym ubolewał Karol Szyc pracownik Centrum.

- Takie badania należy wykonywać ze względu na swoje bezpieczeństwo zdrowotne oraz dla komfortu psychicznego - podkreślał nasz rozmówca.

Podczas Białej Niedzieli w Ratuszu odbyła się konferencja nt. chorób autoimmunologicznych. Były też pokazy udzielania pierwszej pomocy. Swoje podwoje otworzyły dla pacjentów także dwie przychodnie, które przyłączyły się do akcji. Lekarze różnych specjalności przyjmowali w poradni znajdującej się w Rynku Starego Miasta oraz na ul. Ożarowskiej.

Reklama