Szkoły w Piekoszowie zyskały patronów

Data publikacji: 28.05.2018 20:32
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
28.05.2018 Piekoszów. Sesja rady gminy. Nadanie patronów szkołom w gminie. Występ szkoły podstawowej z Górek Szczukowskich

28.05.2018 Piekoszów. Sesja rady gminy. Nadanie patronów szkołom w gminie. Występ szkoły podstawowej z Górek Szczukowskich
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Patriotyczne pieśni oraz pokazy poloneza były dziś uatrakcyjnieniem sesji Rady Gminy Piekoszów. Radni nadawali imiona czterem szkołom. Pokazy artystyczne przygotowali uczniowie, żeby przybliżyć postać lub wydarzenie, które od dziś będzie patronowało ich placówkom.

Szkoła Podstawowa w Górkach Szczukowskich od dziś nosi imię Adama Mickiewicza. Oliwia i Kasia, uczennice podstawówki w strojach z epoki zatańczyły dziś z kolegami i koleżankami z klasy poloneza. Jak mówią, Adam Mickiewicz jest dla nich wzorem, bo był wielkim patriotą, ale również człowiekiem o silnym charakterze. - Mimo wielu przeciwności nie poddawał się, tylko dążył do celu - mówiły uczennice.

Patronem Szkoły Podstawowej w Zajączkowie są Bohaterowie Powstania Styczniowego. Z kolei podstawówka w Micigoździe nosi imię Stulecia Odzyskania Niepodległości. Czwartą placówką, która otrzymała patrona jest Szkoła Podstawowa w Rykoszynie, która od dziś nosi imię Józefa Piłsudskiego. Jak informuje Marzena Szymczyk, dyrektor placówki, marszałek w 1914 roku stacjonował w Rykoszynie. - Kandydatów na patrona naszej szkoły było trzech. Nie ukrywam, że grono pedagogiczne chciało, by to właśnie Józef Piłsudski wygrał w głosowaniu. Ale rozpatrywana była również Maria Konopnicka, której dziadkowie w Rykoszynie mieszkali. Była również propozycja, by nasza szkoła nosiła imię Orła Białego. Zależy nam, by młodzi ludzie mieli patrona, na którym mogliby się wzorować - mówi Marzena Szymczyk.

Zbigniew Piątek, wójt Piekoszowa podkreśla, że wyboru każdego patrona społeczności szkolne dokonały demokratycznie. Samorządowiec nie ukrywa, że cieszy go, iż każde z imion nawiązuje do przypadającej w tym roku setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Krzysztof Lipiec, poseł Prawa i Sprawiedliwości obecny na sesji pogratulował szkołom wyboru imion. - Dając młodemu pokoleniu takich patronów zapewniliście, że będzie wzrastać w oparciu o dobre wartości - powiedział poseł.

Podobnie uważa Krzysztof Słoń, senator PiS, który stwierdził, że dbanie o wartości i wybór patriotycznych patronów, to inwestycja w przyszłość. - Jeśli chcecie mieć dobrych obywateli, wychowujcie młodych ludzi w oparciu o dobre przykłady - powiedział senator.

Znaczenie takich wartości jak patriotyzm podkreślała również Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski.

Reklama