Jak alergie wpływają na nasze serce?

Data publikacji: 29.05.2018 13:16
Autor: Magdalena Sitek / Kategoria: Zdrowie
dr Oskar Solarski, specjalista alergolog, pulmonolog oraz immunolog kliniczny

dr Oskar Solarski, specjalista alergolog, pulmonolog oraz immunolog kliniczny
Kielce. 29.05.2018 / Fot. Kamil Król / Radio Kielce

Coraz więcej osób skarży się na występowanie u nich różnych objawów alergicznych. Wśród alergików są zarówno małe dzieci, jak i ludzie dojrzali. Jak alergie wpływają na nasze życie w tym serce mówiliśmy w Czasie dla zdrowia. Gościem audycji był doktor Oskar Solarski, specjalista alergolog, pulmonolog i immunolog kliniczny.

Panie doktorze czy alergie mogą wpływać niekorzystnie na serce?

Okazuje się, że alergia może mieć wpływ na serce. Do końca naukowcy jeszcze nie określili konkretnego wpływu. Aktualnie ten temat jest przedmiotem wielu badań. Amerykańscy naukowcy stwierdzili na przykład, że występowanie astmy oraz alergicznego nieżytu nosa u dzieci jest czynnikiem ryzyka wystąpienia chorób krążenia w wieku dorosłym to jest np.: nadciśnienia tętniczego, nieprawidłowego profilu lipidowego osocza. Ten wpływ nie jest bardzo duży, ale widać tę zależność.

Czy dziecko chore na alergię powinno być pod stałą opieką kardiologa?

Nie, nie ma takiej konieczności. Na razie tak nie jest. Być może czas przyniesie inne wytyczne. Wiadomo natomiast, że bezpośredni wpływ na układ krążenia mają najcięższe przypadki alergii na przykład anafilaksja. W przypadku anafilaksji bardzo często bywa to powikłane zawałem mięśnia sercowego, a co za tym idzie również zgonem. Niestety pacjenci, którzy w skutek anafilaksji doznali zawału serca umykają nam alergologom, ponieważ trafiają pod opiekę kardiologów. Nie mamy dlatego dokładnych danych. Pewne jest to, że im układ krążenia jest mniej zdrowy, tym większe ryzyko, że podczas anafilaksji dojdzie do zawału serca.

Przypomnijmy czym jest anafilaksja?

To ciężka zagrażająca życiu uogólniona reakcja organizmu na czynnik alergiczny. Może objawiać się wieloma czynnikami takimi jak; obrzęk krtani, języka ,warg, oczu, pokrzywką, świądem, nudnościami, wymiotami lub biegunką.

Cała rozmowa do wysłuchania poniżej

Część pierwsza:

Część druga:

Tagi do tego wpisu
Reklama