Mariusz Błaszczak dla Radia Kielce: rząd PiS gwarantuje rozwój wojska [POSŁUCHAJ WYWIADU]

Data publikacji: 29.05.2018 17:20
Autor: Radosław Podsiadły , Karol Żak / Kategoria: Wiadomości z regionu
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w jednostce CPdMZ. Minister Mariusz Błaszczak

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w jednostce CPdMZ. Minister Mariusz Błaszczak
Kielce. 29.05.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

- To świetna i bardzo ceniona jednostka, która przygotowała wielu polskich żołnierzy do bardzo trudnych misji m.in. w Afganistanie i Iraku - tak o Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych, znajdującym się na kieleckiej Bukówce mówił na naszej antenie szef Resortu Obrony. Minister Mariusz Błaszczak wziął udział w centralnych obchodach Dnia Weterana Poza Granicami Polski, odbywających się w stolicy województwa świętokrzyskiego.

Jak podkreślił szef resortu obrony, na Bukówce pracują doświadczeni dowódcy i oficerowie posiadający wielką wiedzę, którą później przekazują żołnierzom.

- Niewątpliwie to, że Polska jest aktywna, jeżeli chodzi o arenę międzynarodową, że sekretarz obrony Stanów Zjednoczonych tak bardzo ceni sobie żołnierzy polskich - to jest w tym duży wkład jednostki kieleckiej - powiedział.

Mariusz Błaszczak podkreślił także zaangażowanie skarżyskiej spółki MESKO w rozwój polskiego wojska. Jak dodał, ważne jest to, żeby polski przemysł zbrojeniowy mógł produkować sprzęt najwyższej jakości i najnowocześniejszy, dając pracę lokalnym mieszkańcom.

- To jest też ważne z punktu widzenia obronnego, dlatego, że my bardzo sobie cenimy Sojusz Północnoatlantycki, który jest kotwicą dającą nam pewność bezpieczeństwa. Ale musimy rozwijać nasze zdolności obronne, dlatego musimy dbać o to, żeby wojsko polskie było liczniejsze i było wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt, najlepiej produkowany w Polsce - dodał.

Minister Obrony Narodowej odniósł się także do wycofania polskich żołnierzy z Misji Pokojowych, organizowanych pod flagą Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jak powiedział, to był błąd rządu PO - PSL, dlatego, że dzięki takim misjom wojskowi z naszego kraju byli zawsze wysoko cenieni, dzięki czemu budowali silną markę Polski za granicą. Teraz nasze miejsce zajęli żołnierze z innych krajów. Jak dodał Mariusz Błaszczak, obecnie prowadzone są starania, żeby polscy wojskowi znów mogli brać udział w Misjach Pokojowych.

Szef Resortu Obrony zapytany o pojawiające się kilka lat temu pogłoski, że Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach trzeba zlikwidować, przenieść np. do Bydgoszczy, lub w inne miejsce, powiedział, że być może był to pomysł koalicji PO - PSL.

- Kiedy ta niesławna koalicja rządziła, likwidowała wiele jednostek. Jak usłyszałem od dowódców, dostawali premie, jeśli pozbawiali wojsko nieruchomości, jeżeli wyzbywali się ich, bo im wszystko przeszkadzało. My rozwijamy wojsko polskie i infrastrukturę wojskową, bo dla rządu PiS bezpieczeństwo jest najważniejsze. Jeżeli Polska będzie bezpieczna to i rozwój gospodarczy i społeczny naszego kraju będzie możliwy - dodał.

Mariusz Błaszczak podczas wizyty w Kielcach zwiedził m.in. salę tradycji Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych. Jak powiedział, najbardziej wzruszyły go tabliczki z imionami, nazwiskami i stopniami żołnierzy, którzy stracili życie za granicą na misjach.

- Ich poświęcenie, oddanie, zaangażowanie i wierność przysiędze, którą składali, zawsze robi wielkie wrażenie. To buduje szacunek innych wobec Polski i Polaków - dodał minister Mariusz Błaszczak.

Posłuchaj całej rozmowy Radosława Podsiadłego z Mariuszem Błaszczakiem:

Reklama