Dziś Boże Ciało. Ulicami miast przeszły procesje [INFORMATOR]

Data publikacji: 31.05.2018 06:00 / Data aktualizacji: 31.05.2018 12:11
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik , Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Procesja Bożego Ciała w centrum Kielc

Procesja Bożego Ciała w centrum Kielc
Fot. Stanisław Blinstrub / Radio Kielce

Dziś katolicy obchodzą uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, zwaną Bożym Ciałem. Zostało ono ustanowione w XIII wieku, po objawieniach św. Julianny z Cornillon, związanych z Najświętszym Sakramentem. Istotą uroczystości jest podkreślenie tajemnicy przemienienia chleba i wina w Ciało i Krew Chrystusa, co zgodnie z wiarą, dokonuje się podczas każdej mszy świętej.

- Manifestacja wiary w obecność Jezusa w Najświętszym Sakramencie poprzez procesje zrodziła się w średniowieczu także jako odpowiedź na różne herezje – mówi ks. Mirosław Cisowski.

Podkreśla, że zaprzeczały one prawdziwej obecności Jezusa w Najświętszym Sakramencie lub ograniczały ją tylko do mszy świętej. W tym czasie miał miejsce także znany cud eucharystyczny w Bolsenie we Włoszech, który ostatecznie przekonał papieża Urbana IV do uznania święta Bożego Ciała. Korporał, na który według relacji księdza odprawiającego mszę świętą, spadły krople krwi z konsekrowanej hostii, zachował się do dzisiaj.

W uroczystość Bożego Ciała wierni idą za kapłanem niosącym Hostię do czterech ołtarzy, przy których czytane są fragmenty ewangelii, związanych z Eucharystią.

- Ołtarze zwykle przygotowują parafianie, przyozdabiając je m.in. gałęziami brzóz. Wyjście z Chrystusem na ulice miast w świecie, w którym nie brakuje osób sceptycznych i niewierzących, jest ważne – dodaje ks. Mirosław Cisowski.

Może niektórzy chcieliby, żeby zamknąć nas w kościele. My też mamy prawo manifestować swoją wiarę w miejscach publicznych. Dla tych, którzy wierzą w Chrystusa i Jego prawdziwą obecność w Najświętszym Sakramencie jest to okazja publicznego wyrażenia swojej wiary.

W Kielcach procesja Bożego Ciała pod przewodnictwem biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego przeszła z kościoła św. Wojciecha do Bazyliki Katedralnej. Uroczystość rozpoczęła się mszą św. o godzinie 9.30. Następnie wierni wyruszyli do czterech ołtarzy. Pierwszy z nich zlokalizowany został na placu przy kościele św. Wojciecha, drugi na ul. Warszawskiej, w okolicy budynku IPN, trzeci przy ratuszu, a ostatni na placu Najświętszej Maryi Panny przy katedrze. Tam też biskup wygłosił homilię. Podczas uroczystości jak co roku dzieci pierwszokomunijne sypały kwiaty, a członkowie grup parafialnych ponieśli chorągwie i przenośne obrazy – feretrony.

W Sandomierzu uroczystości z okazji Bożego Ciała rozpoczęły się o godzinie 9.30 od mszy w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego. Przewodniczył jej biskup Krzysztof Nitkiewicz. Po niej wyszła procesja, która przeszła ulicą Mickiewicza i zakończyła się na ul. Żeromskiego przy Wyższym Seminarium Duchownym.

Wierni zatrzymywali się na modlitwy przy czterech ołtarzach. Pierwszy znajdował się przy skrzyżowaniu ulic Armii Krajowej z Mickiewicza, drugi u zbiegu ulicy Koseły z Mickiewicza, trzeci na wysokości cmentarza katedralnego i ostatni przy kościele seminaryjnym.

Pełny informator na Boże Ciało

Reklama