Końskie. W procesji niesiono monstrancję z 1707 roku

Data publikacji: 31.05.2018 11:59
Autor: Marcin Przemirski / Kategoria: Wiadomości z regionu
Procesja w parafii pod wezwaniem Świętego Mikołaja w Końskich

Procesja w parafii pod wezwaniem Świętego Mikołaja w Końskich
Końskie. 31.05.2018 / Fot. Marcin Przemirski / Radio Kielce

Bardzo uroczyście przebiegły uroczystości Bożego Ciała w parafii pod wezwaniem Świętego Mikołaja w Końskich. Kilkaset osób wzięło udział w procesji, która przeszła sprzed XVI-wiecznej kolegiaty na ulicę Kościuszki, potem ulicą Polną, Partyzantów i pod kolegiatę, gdzie był czwarty ołtarz. Tam odprawiona została msza święta, która zwieńczyła dzisiejsze uroczystości.

Na czele procesji Bożego Ciała szły sypiące płatki kwiatów dziewczynki, które przystępowały w tym roku do Pierwszej Komunii. Wśród maszerujących ulicami Końskich wyróżniali się szczególnie rzemieślnicy ubrani w kolorowe togi i strażacy. Ratownicy, którzy zwykle towarzyszą w religijnych uroczystościach, pełnili dziś jeszcze jedną ważną funkcję. Ich zadaniem było podtrzymywanie celebranta niosącego monstrancję.

Monstrancja, którą niesiono w procesji jest zabytkiem pochodzącym z 1707 roku. Niedawno została poddana renowacji przez mistrzów z Krakowa, pierwszy raz po odnowieniu pokazano ją rok temu, podziwiać można ją można było także i podczas dzisiejszych uroczystości.

Tagi do tego wpisu
Reklama