Ekologiczne budownictwo w regionie coraz bardziej popularne

Data publikacji: 06.06.2018 14:51
Autor: Robert Szumielewicz / Kategoria: Wiadomości z regionu
Kolektory słoneczne

Kolektory słoneczne
Kielce. 24.05.2018 / Fot. Robert Felczak / Radio Kielce

Mieszkańcy regionu świętokrzyskiego, decydując się na budowę domów, stawiają na ekologię. W porównaniu z innymi regionami Polski Wschodniej największą popularnością cieszą się u nas pompy ciepła - wynika z raportu, opracowanego przez serwis Oferteo.pl.

- Od kilku lat w zestawieniach dotyczących budowy domów w Polsce widać zainteresowanie energią ekologiczną - podkreśla Artur Szeremeta z serwisu.

Po pompy ciepła, przy budowie domów sięgnęło 23% mieszkańców regionu. Dla porównania, w skali kraju ten odsetek wyniósł 17%. Z kolei co dziesiąty mieszkaniec regionu zdecydował się na instalację kolektorów słonecznych. 75% mieszkańców regionu stwierdziło, że budowa domu, to spełnienie ich marzeń.

Łukasz Dziedzic prezes firmy EkoEnergia Polska potwierdza, że z roku na rok, odnawialne źródła energii cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Osoby, które zdecydowały się na ten krok, liczą przede wszystkim na niższe rachunki. Łukasz Dziedzic zaznacza, że inwestycja w odnawialne źródła energii to nie tylko ekonomia, ale również dbanie o środowisko naturalne, ponieważ w Polsce mamy coraz większy problem ze smogiem. Jednym z rozwiązań są właśnie proekologiczne urządzenia.

Koszt zainstalowania kolektorów słonecznych wynosi średnio około 13 tysięcy złotych, pompy ciepła około 11 tysięcy złotych, a instalacji fotowoltaicznej o mocy 3 kilowatów, to około 18 tysięcy złotych.

Można również skorzystać z ulg. Jeśli gmina pozyskała pieniądze unijne na instalację odnawialnych źródeł energii, to wówczas dofinansowanie może wynieść 60%. Jest także możliwość otrzymania niskooprocentowanej pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, która w 20% jest umarzana.

Reklama