Czytanie na trawie w Baćkowicach. Ma przyciągnąć młodzież do bibliotek

Data publikacji: 08.06.2018 21:35
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Akcja masowego czytania książek

Akcja masowego czytania książek
Baćkowice. 08.06.2018 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Szkoła w Baćkowicach w powiecie opatowskim promowała czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży. Uczniowie wyszli z murów szkolnych i przebywając na łonie natury, czytali wybrane przez siebie książki.

Jak informuje Anna Otolińska-Brodawka, nauczycielka oraz inicjatorka ogólnopolskiej akcji w Baćkowicach, ważne jest, aby promować ideę czytelnictwa wśród najmłodszych, ale i mieszkańców miejscowości. W ubiegłym roku w całej Polsce udział w niej wzięło prawie pół miliona dzieci. – Akcja w zeszłym roku bardzo się spodobała, uczniowie dopytywali, kiedy następna. Chodzi o to, abyśmy byli widoczni, dzieci przygotowały transparenty z hasłami promującymi czytanie – mówi. Jak dodaje każdy mógł wybrać swoją książkę, aby czytał bez przymusu i z chęcią.

Uczniowie z Baćkowic polubili tę formę promowania czytelnictwa. Wybierali głównie literaturę młodzieżową, ale także dawne lektury szkolne. Jak mówią, wspólne czytanie na świeżym powietrzu ze znajomymi ze szkoły jest przyjemne. Dodają również, że to dobra okazja, aby odłożyć na bok komórkę i przez pół godziny lub godzinę skupić się na czytaniu.

Ewa Wosik, kierownik biblioteki w Baćkowicach od 30 lat obserwuje stan czytelnictwa w Polsce. Jak mówi, jest zasmucający. Dodaje, że biblioteka oferuje coraz więcej atrakcji, aby przyciągnąć nowych czytelników. Są to między innymi konkursy, lekcje biblioteczne, wystawy czy inscenizacje. Jak mówi, akcja podoba się uczniom i chętnie braliby w niej udział przynajmniej raz w miesiącu. Jak zaznacza Ewa Wosik, w bibliotece najczęściej pojawiają się jednak osoby starsze, które są stałymi czytelnikami. Po książki chętnie sięgają także dzieci, niestety najtrudniej jest przekonać młodzież.

Akcja masowego czytania odbyła się w Baćkowicach po raz drugi. Uczestniczyło w niej około 200 uczniów.

Reklama