Aplikacja, krówki i różańce hitami SacroExpo

Data publikacji: 10.06.2018 10:04 / Data aktualizacji: 11.06.2018 13:29
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu
Targi SacroExpo

Targi SacroExpo
Kielce. 11.06.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Ręcznie robione krówki z cytatami świętych, różańce z egzotycznego drewna oraz rzeźby, w których zastosowano unikatową japońską technikę złoceń można od dziś oglądach na międzynarodowej wystawie SacroExpo w Kielcach. W sumie prezentuje się około 300 wystawców m.in. z USA, Włoch i Hiszpanii.

Swoje wyroby pokazuje firma Izoterma. W ich ofercie można znaleźć płyty grzejne do montażu pod ławkami wiernych oraz specjalne wykładziny, które można położyć przy ołtarzu, by ogrzewały księży  w czasie sprawowania liturgii. Jak informuje Sylwia Bereżańska, przedstawiciel firmy, te rozwiązania cieszą się dużym powodzeniem wśród księży, ponieważ są ekonomiczne. Płyty można włączać jedynie podczas mszy i tym samym nie trzeba ogrzewać całego budynku.

- Maty kładziemy na posadzkę i podłączamy do prądu. Takie same rozwiązania można zastosować w konfesjonałach, oraz miejscach, gdzie siedzą ministranci lub organista. Dodam, że te rozwiązania można wykorzystać w zabytkowych kościołach - powiedziała Sylwia Bereżańska.

Na stoiskach można znaleźć także ręcznie robione krówki, na papierkach których zostały umieszczone cytaty świętych. Jest doskonały dodatek do prezentu na komunię, bierzmowanie, dzień babci lub dziadka - informuje Ala Kosakowska z firmy Boże Krówki. - Staramy się, aby cytaty były jak najbardziej uniwersalne i by popularyzowały mądrość Kościoła.

Stoiska zwiedzał biskup Jan Piotrowski. Hierarcha podkreślił, że SacroExpo to nie tylko zakupy, ale to też praca nad rozbudzeniem wyobraźni i odkrywaniem nowych pomysłów do wyposażenia kościołów.

- W tym tkwi wielkość i niepowtarzalność tego, co przeżywamy dzisiaj w Kielcach - powiedział biskup Jan Piotrowski.

Z kolei Wojciech Lubawski, prezydent Kielc, podkreślił, że w ramach targów sztuki sakralnej zawsze można pooglądać nowości prezentowane przez wystawców.

- Tak naprawdę jesteśmy monopolistą nie tylko w Polsce, ale także w tej części Europy. Dla nas konkurencją, jeżeli chodzi o tego typu targi, są jedynie Włochy - podkreślił Wojciech Lubawski.

Senator PiS Krzysztof Słoń dodał, że to wydarzenie już na stałe wpisało się w krajobraz kościoła kieleckiego.

- Zawsze fascynuje mnie połączenie sztuki i tego co od wieków towarzyszy człowiekowi, czyli sacrum. Tutaj to wszystko się splata. Przyjeżdżają ludzie, dla których tradycją rodzinną jest to, że wytwarzają dobra, którymi później wszyscy możemy się cieszyć - podkreślił Krzysztof Słoń. 

Na targach są też propozycje dla fanów nowych technologii. Przykładem jest aplikacja „Drogowskaz”, dzięki której można się dowiedzieć, gdzie w pobliżu znajduje się kościół, jaka to parafia i kiedy odbywa się tam msza lub spowiedź.

SacroExpo to największe targi sztuki sakralnej w Europie Środkowo-Wschodniej. Każdy chętny może za darmo obejrzeć prezentowane wystawy i wziąć udział w spotkaniach z zaproszonymi gośćmi. Targi potrwają do popołudnia w środę.

Podobne wiadomości
Reklama