Małe miejscowości, wielkie problemy. Poseł Lichocka w Kunowie, Iwaniskach i Nowej Słupi

Data publikacji: 10.06.2018 18:48
Autor: Michał Kita , Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Poseł Joanna Lichocka spotkała się z mieszkańcami Kunowa. Od lewej: poseł Joanna Lichocka, członek Rady Mediów Narodowych, poseł Krzysztof Lipiec, lider PiS w regionie

Poseł Joanna Lichocka spotkała się z mieszkańcami Kunowa. Od lewej: poseł Joanna Lichocka, członek Rady Mediów Narodowych, poseł Krzysztof Lipiec, lider PiS w regionie
Kunów. 10.06.2018 / Fot. Michał Kita / Radio Kielce

Poseł Joanna Lichocka w ramach kampanii PiS-u „Polska jest jedna” przyjechała do trzech miejscowości województwa świętokrzyskiego. Przedstawiała plany rządu na najbliższą przyszłość. Zapoznała się także z problemami mieszkańców.

Posłanka Joanna Lichocka odwiedziła Kunów w powiecie ostrowieckim. Podczas spotkania z mieszkańcami podkreśliła, że Polacy działając razem, mimo politycznych sprzeczności, mogą zrobić wiele dobrego Ważne jest, by być wspólnotą – dodała.

Wśród problemów poruszonych przez mieszkańców znalazła się m. in. sprawa niskich rent i emerytur. – Podjęliśmy już działania w tym kierunku i podwyższyliśmy te najniższe świadczenia, ale to wciąż mało i słusznie ludzie oczekują na kolejne podwyżki - mówiła poseł. Mieszkańcy zwracali też uwagę na długie kolejki do lekarzy specjalistów. Joanna Lichocka stwierdziła, że to efekt wielu lat zaniedbań i niszczycielskiej polityki poprzednich rządów. Jak dodała w tej kwestii jest dużo do zrobienia.

Joanna Lichocka poinformowała, że w nadchodzącym tygodniu prawdopodobnie Rada Ministrów zajmie się wnioskiem Ministerstwa Rodziny i Pracy dotyczącego podwyższenia minimalnego wynagrodzenia. Stawka godzinowa miałaby wynosić 14,70 zł, z kolei minimalna płaca miałaby zostać podwyższona do 2250 zł.

W spotkaniu uczestniczył m. in. burmistrz Kunowa Lech Łodej. Zwrócił uwagę na zbyt małe subwencje na oświatę. Jak mówi, w tym momencie gmina dokłada jedną trzecią z budżetu, co uniemożliwia wykonanie inwestycji, na które od lat czekają mieszkańcy. – Budżet mamy 40-milionowy, to są ogromne kwoty, a subwencja nie wystarcza, wiele milionów musimy dokładać. Prosiłem, aby wziąć to pod uwagę i w niedalekiej przyszłości te samorządy odciążyć – tłumaczy burmistrz.

Szef świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości w regionie Krzysztof Lipiec mówi, że podczas spotkań z politykami partii mieszkańcy wystawiają recenzję ich dotychczasowej pracy. – Gromadzimy się po to, aby z naszymi wyborcami dokonać pewnej recenzji tych działań, które udało nam się zrealizować, ale rozmawiamy z naszymi wyborcami także na temat przyszłości – mówi Krzysztof Lipiec. Przypomina, że poprzedni program wyborczy dla PiS-u skonstruowali Polacy, tym razem będzie podobnie.

Podczas spotkania w Iwaniskach rozmawiano m. in. o wysokich nieproporcjonalnych do budżetu gminy poborach tamtejszych samorządowców.  – Jedynym sposobem, aby zmienić to, co dzieje się w Iwaniskach jest wygrana dobrej zmiany i odejście tej skompromitowanej – stwierdziła Joanna Lichocka. Posłanka przypomniała, ze zgodnie z rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów od 1 lipca zmniejszone zostaną uposażenia wójtów, burmistrzów i prezydentów o 20 procent.

Poseł Joanna Lichocka spotkała się z mieszkańcami IwaniskIwaniska. 10.06.2018 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Dariusz Kijanka z Prawa i Sprawiedliwości, a także członek nauczycielskiej Solidarności przypomniał, że  od trzech miesięcy nauczyciele nie dostają podwyżki. – Do tej pory nie został uregulowany artykuł 30a. Było to 515 tysięcy, po mojej interwencji Rada Gmina wypłaciła tylko 100 tysięcy. Ten scenariusz pojawia się od kilku lat – mówił Dariusz Kijanka. Jak dodaje, władza ma w budżecie pieniądze na swoje wypłaty, ale dla nauczycieli i innych pracowników już nie.

W dyskusji z posłanką udział wziął Marcin Adamczyk z Bogorii. Jak mówi, przyjechał, aby wysłuchać, co mają do zaproponowania parlamentarzyści. Był zadowolony, że podniesiono wiele ważnych kwestii, w tym opowiedziano więcej o planach rządu. Szczególnie chwali pomysł budowy dróg lokalnych, które też często są dojazdem do pól. Joanna Lichocka odwiedziła dziś także Kunów i Nową Słupię.

Poseł Joanna Lichocka spotkała się z mieszkańcami IwaniskIwaniska. 10.06.2018 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Jedną z miejscowości, którą w ramach kampanii Prawa i Sprawiedliwości„Polska jest jedna”, odwiedziła poseł Joanna Lichocka była również Nowa Słupia. Parlamentarzystka przybliżyła mieszkańcom, te reformy i programy, które już funkcjonują, a także kolejne plany reform rządu Mateusza Morawieckiego.

Zdaniem, posłanki, członkini Rady Mediów Narodowych, obecnie jednym z najważniejszych zadań rządu jest skuteczne wprowadzenie pakietu składającego się na tak zwaną „piątkę Morawieckiego”. - Te pięć najważniejszych spraw, które chcemy zrealizować do końca kadencji to miedzy innymi obniżenie podatku CIT, wyprawka szkolna w wysokości 300 złotych dla każdego ucznia, elastyczny ZUS dla małych przedsiębiorców dostosowany do ich przychodów. To także program dostępność plus, w ramach którego przeznaczymy 23 miliardy złotych  na likwidację barier komunikacyjnych dla osób niepełnosprawnych - wyliczała poseł.

Jak podkreśliła parlamentarzystka, „piątka Morawieckiego” to także fundusz budowy dróg lokalnych i ich remontów, na który w ciągu najbliższych lat rząd przeznaczy 5 miliardów złotych, a tylko w tym roku na ten cel już przeznaczył 500 milionów złotych, co powinno zagwarantować zrównoważony rozwój wszystkich regionów Polski.

Mieszkańcy Nowej Słupi podkreślają, że spotkania z przedstawicielami partii rządzącej są bardzo potrzebne. Wnoszą także wiele optymizmu i nadziei w dobry rozwój regionu świętokrzyskiego. - W lokalnych społecznościach często informacje o decyzjach, które zapadają w Warszawie nie zawsze są przekazywane w sposób jasny i oczywisty, dlatego dzięki wizytom polityków zasiadającym na co dzień w  parlamencie otrzymujemy informacje z pierwszej ręki na temat zmian i reform proponowanych przez rząd. Wizyty polityków Prawa i Sprawiedliwości mobilizują także lokalną społeczność do aktywnego udziału w nadchodzących wyborach samorządowych - podkreślali mieszkańcy.

Poseł Krzysztof Lipiec, lider świętokrzyskich struktur PiS, podsumowując wizytę Joanny Lichockiej w regionie podkreślił, że były to bardzo korzystne spotkania, dzięki którym mieszkańcy województwa mieli możliwość wymiany poglądów i oceny programu, przygotowanego przez Prawo i Sprawiedliwości.

Wcześniej parlamentarzystka spotkała się w Kunowie z mieszkańcami powiatu ostrowieckiego, natomiast w Iwaniskach rozmawiała o reformach rządu z mieszkańcami powiatu opatowskiego.

Kolejne spotkanie organizowane przez PiS odbędzie się w poniedziałek. W regionie będzie przebywał wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski, który odwiedzi Zespół Szkół Kształcenia Rolniczego w Chrobrzu w powiecie pińczowskim.

Z kolei w czwartek, do Kielc przyjedzie wiceminister Elżbieta Bojanowska. Podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny Pracy i Polityki Społecznej będzie rozmawiała w Urzędzie Wojewódzkim o projekcie wyprawki szkolnej dla uczniów.

Reklama