Kolejne osoby z medalami Per Artem ad Deum

Data publikacji: 11.06.2018 20:52
Autor: Katarzyna Prędotka / Kategoria: Wiadomości z regionu
11.06.2018 Kielce. Medale Per Artem ad Deum. Gala w Kieleckim Centrum Biznesu. Prof. Jan Andrzej Kłoczowski – dominikanin, teolog, profesor filozofii i Aleksander Sokurow, rosyjski reżyser i scenarzysta

11.06.2018 Kielce. Medale Per Artem ad Deum. Gala w Kieleckim Centrum Biznesu. Prof. Jan Andrzej Kłoczowski – dominikanin, teolog, profesor filozofii i Aleksander Sokurow, rosyjski reżyser i scenarzysta
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Rosyjski reżyser i scenarzysta Aleksander Sokurov oraz dominikanin – profesor Jan Andrzej Kłoczowski, są kolejnymi osobami wyróżnionymi medalem Per Artem ad Deum (Przez sztukę do Boga), przyznawanym przez Papieską Radę do spraw Kultury.

Podczas uroczystej gali, dominikanin profesor Jan Andrzej Kłoczowski podkreślił, że medal jest dla niego ogromnym wyróżnieniem. - To nie jest zwieńczenie mojej pracy, ale zadanie, przed jakim zostałem postawiony - powiedział.

Zapytany przez Radio Kielce, czy duchowni powinni korzystać z nowych technologii, odpowiedział, że powinni. - Jednak trzeba pamiętać o tym, że nieważne z jakich środków korzystamy, najważniejsze, żebyśmy mieli coś do powiedzenia. Żeby po prostu coś było w głowie - zaznaczył.

Drugi wyróżniony, Aleksander Sokurov powiedział, że w przeciwieństwie do osób duchownych, artyści są pełni sprzeczności. - I my artyści, szukamy odpowiedzi na pytanie, na które kościół już rzekomo odpowiedział, a najtrudniejsze jest to, żeby samego siebie przekonać, iż ten pierwiastek duchowy w człowieku i tak zwycięży - zaznaczył.

Jednym z wręczających medale był biskup kielecki Jan Piotrowski. Hierarcha podkreślił, że to bardzo ważna nagroda. - Mówi o talentach, o twórczości, o tym, co artysta zamierza. To, co dzieje się od kilku lat w Kielcach na Sacroexpo, ma wymiar uniwersalny, bo dotyka tego, co jest istotne dla ludzkiego życia - dodał.

Senator Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Słoń zaznaczył, że to wyróżnienie jest szczególne, ponieważ nie przyznaje go żadne gremium związane z konkretną dziedziną sztuki. - Ten medal podkreśla wyjątkowość twórczości i jej duchowość. Ten ładunek, który pozwala odkryć nam nasze człowieczeństwo - dodał.

Odznaczenia „Per Artem ad Deum”, przyznawane są od 2005 roku podczas czerwcowej Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów Sacroexpo w Targach Kielce. W wyborze kandydatów do tego prestiżowego wyróżnienia brane są pod uwagę przede wszystkim ich osiągnięcia, które w istotny sposób przyczyniają się do pogłębiania dialogu różnych kultur współczesnego świata. Do tej pory, wśród odznaczonych znaleźli się m.in. Krzysztof Penderecki, Stefan Stuligrosz, a także Krzysztof Zanussi.

Posłuchaj relacji w Raporcie Dnia Katarzyny Prędotki:

Reklama