Świętokrzyskie „Amazonki” kończą 30 lat. Uroczystości w WDK

Data publikacji: 15.06.2018 06:52 / Data aktualizacji: 15.06.2018 14:58
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Świętokrzyskie Amazonki świętują 30 lecie istnienia. Na zdjęciu: Andrzej Bętkowski - wicewojewoda świętokrzyski wręcza brązowy krzyż i doktor Agnieszka Florek

Świętokrzyskie Amazonki świętują 30 lecie istnienia. Na zdjęciu: Andrzej Bętkowski - wicewojewoda świętokrzyski wręcza brązowy krzyż i doktor Agnieszka Florek
Kielce. 15.06.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

30-lecie istnienia obchodzi Świętokrzyski Klub „Amazonki”. Organizacja zaczęła działalność w Kielcach w 1988 roku, jako druga w Polsce. Klub zrzesza około 600 kobiet dotkniętych chorobą nowotworową. Jest organizacją, która służy wsparciem psychicznym i praktyczną pomocą kobietom dotkniętym rakiem piersi.

Działania klubu zmierzają do ułatwienia powrotu do zdrowia oraz uzyskania możliwie najlepszej jakości życia, informuje Alicja Korczak, prezes organizacji. - Staramy się pomagać koleżankom, które zachorowały, które są przed, czy po operacji. Opowiadamy o swojej walce z chorobą.

- Tym paniom daje to siłę do walki o własne zdrowie i życie. Nie pocieszamy, nie użalamy się nad nimi, ale pokazujemy, że po usunięciu piersi można żyć normalnie - dodała Alicja Korczak.

Od 1999 roku świętokrzyskie Amazonki organizują w Kielcach „Marsz życia i nadziei”. Wiele kobiet po mastektomii piersi jest także wolontariuszkami w Świętokrzyskim Centrum Onkologii. Halina Cecot, która przez 20 lat była prezesem klubu zwraca uwagę, że przez trzy dekady, działalność organizacji znacznie się rozszerzyła.

- Przez te wszystkie lata mocno zaangażowana byłam w działalność klubu, w budowanie jego struktur. Moje starania zaowocowały tym, że teraz prawie w każdym mieście powiatowym w naszym regionie działa filia naszego klubu. Panie w nich działające również są bardzo aktywne – dodała Halina Cecot.

W naszym województwie funkcjonuje osiem filii Świętokrzyskiego Klubu Amazonek. Znajdują się w Jędrzejowie, Sandomierzu, Końskich, Staszowie, Busku-Zdroju, Włoszczowie, Połańcu i Pińczowie. Podczas uroczystości, opiekunka i przyjaciel Amazonek dr Agnieszka Florek uhonorowana została Brązowym Krzyżem Zasługi. Za działalność profilaktyczną, edukacyjną i społeczną nagrodzone zostały także członkinie klubu oraz przyjaciele.

Reklama