Zapłacili gigantyczne poręczenie. Byli przedstawiciele Echa Investment na wolności

Data publikacji: 18.06.2018 15:55
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
19.12.2017 / Fot. CBA

Mikołaj Martynuska i Przemysław Krych, byli członkowie Rady Nadzorczej i Zarządu spółki Echo Investment, wyszli na wolność. Sąd zgodził się na stosowanie wolnościowych środków zapobiegawczych, po wpłacie przez podejrzanych 2 i 4 milionów złotych poręczenia majątkowego.

Są oni podejrzani o wręczenie senatorowi Stanisławowi Kogutowi łapówki w wysokości pół miliona złotych oraz obietnicę kolejnych pieniędzy w wysokości 1 miliona złotych, za pomoc w korzystnym dla nich rozstrzygnięciu postępowania administracyjnego, dotyczącego dawnego hotelu Cracovia i kina Kijów w Krakowie. Przedstawiciele firmy zabiegali o umorzenie postępowania, dotyczącego wpisania tych obiektów do rejestru zabytków.  

Jak informuje Waldemar Łubniewski, rzecznik Prokuratury Regionalnej w Katowicach, która prowadzi to postępowanie, prokurator skierował do sądu wnioski o przedłużenie tymczasowego aresztu. Sąd zgodził się z wnioskiem prokuratury, jednak zastrzegł, że ulegnie on zmianie z chwilą wpłacenia przez Mikołaja Martynuskę 2 milionów złotych, a Przemysława Krycha 4 milionów złotych poręczenia majątkowego. Podejrzani wpłacili wskazane kwoty i wyszli na wolność. Ponadto mężczyznom zostały zatrzymane paszporty i nie mogą opuszczać kraju. Waldemar Łubniewski dodaje, że prokuratura nie zamierza skarżyć decyzji sądu.

Mężczyźni zostali zatrzymani przed świętami Bożego Narodzenia przez Centralne Biuro Antykorupcyjne. Oprócz nich agenci aresztowali trzy inne osoby. CBA prowadzi śledztwo w sprawie podejmowania się w okresie od listopada 2015 do grudnia 2016 roku pośrednictwa w załatwieniu różnych spraw, w zamian za korzyści majątkowe i powoływania się na wpływy w instytucjach państwowych oraz samorządowych województwa małopolskiego, a także wręczania łapówek osobom pełniącym funkcje publiczne.

Reklama