„Kubuś” organizuje konkurs na oryginalną lalkę

Data publikacji: 21.06.2018 14:53
Autor: Katarzyna Prędotka / Kategoria: Kultura
Teatr Kubuś - siedziba przy ul. Dużej

Teatr Kubuś - siedziba przy ul. Dużej
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Trzeba mieć przynajmniej osiemnaście lat i wiedzieć, jak powinna wyglądać ciekawa lalka teatralna. Jeśli spełnia się te warunki, należy zgłosić swoją koncepcje do pierwszej edycji konkursu „Animatus”, organizowanego przez teatr Lalki i Aktora „Kubuś”.

To, w założeniu międzynarodowa rywalizacja, która ma wyłonić najlepszą koncepcję lalki, animowanego obiektu, albo innej formy teatralnej.

Dyrektor teatru „Kubuś” Robert Drobniuch informuje, że pomysł zorganizowania tego przedsięwzięcia zrodził się rok temu. – Na rynku jest luka, jeżeli chodzi o tego typu konkursy. Stąd pomysł na przygotowanie „Animatusa” – dodaje. Projekt ma wspierać nowatorskie koncepcje scenograficzne i estetyczne. Robert Drobniuch zaznacza, że w ten sposób chce zainspirować artystów do nowego, innego myślenia o lalce. – Chcemy także aby zwrócili uwagę na nowe materiały i technologie przy tworzeniu swoich dzieł – dodał.

Zadaniem uczestników jest stworzenie oryginalnego projektu, który po realizacji można wykorzystać w etiudzie teatralnej. Do udziału mogą zgłaszać się osoby pełnoletnie, które tworzą w różnych dziedzinach plastycznych i wizualnych. Nie muszą one być studentami, uczniami, czy absolwentami szkół artystycznych. Ocenę projektów przeprowadzi profesjonalna komisja, która do drugiego etapu zakwalifikuje najciekawsze. Następnie do 10 września, wybrane osoby przedstawią szczegółowo swoje koncepcje z czego zostanie nagrodzonych trzech laureatów.

Laureaci konkursu otrzymają nagrody pieniężne, a także możliwości praktyki artystycznej, podczas której, zobowiązują się do wykonania swojego projektu. Partnerami konkursu są m. in.: Instytut Dizajnu, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, a także Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach. Projekt uzyskał dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 20 sierpnia.

adv adv
Wiadomości
Reklama