Tężnia, molo i punkt widokowy. Kazimierski zalew zmieni swoje oblicze

Data publikacji: 22.06.2018 14:34
Autor: Kamil Włosowicz / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zwycięska koncepcja modernizacji i przebudowy miejskiego zalewu w Kazimierzy Wielkiej

Zwycięska koncepcja modernizacji i przebudowy miejskiego zalewu w Kazimierzy Wielkiej
Fot.

Tężnia solankowa, molo i nowoczesny budynek z punktem widokowym mają być głównymi atrakcjami miejskiego zalewu w centrum Kazimierzy Wielkiej. Miasto rozstrzygnęło konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej dla tego miejsca i przygotowuje się do jego rewitalizacji, licząc, że zaniedbany i niewykorzystany dotąd teren już niebawem zmieni swoje oblicze.

Agnieszka Możdżeń z kazimierskiego ratusza informuje, że na konkurs wpłynęły cztery prace. Wymagania formalne spełniły dwie i to one zgodnie z regulaminem konkursu zostaną nagrodzone. Najlepsza okazała się koncepcja zaproponowana przez firmę architektoniczną z Pabianic, z którą władze miasta zamierzają podpisać umowę na opracowanie szczegółowej dokumentacji projektowej.

- Zależało nam, żeby w pracach nadsyłanych na konkurs zachowany był charakter tego miejsca, które od wielu lat wpisuje się krajobraz miasta. Jednocześnie liczyliśmy na świeże spojrzenie projektantów i w naszej opinii praca, która zajęła pierwsze miejsce, w pełni ukazuje potencjał i walory tego terenu - tłumaczy Agnieszka Możdżeń.

Zwycięska koncepcja modernizacji i przebudowy miejskiego zalewu w Kazimierzy WielkiejFot.

Łukasz Maderak, zastępca burmistrza podkreśla, że zaproponowana przez projektantów koncepcja spełniła oczekiwania władz miasta i pokrywa się z ich wizją dotyczącą modernizacji i przebudowy tego miejsca, ale, jak zaznacza, samorząd zaproponuje firmie, która wygrała konkurs pewne zmiany. Chodzi m.in. o lokalizację planowanej tężni solankowej. 

Zastępca burmistrza dodaje, że kompleksową przebudowę przejdzie znajdujący się na wyspie budynek. W obiekcie znajdzie się m.in. sala konferencyjna i kawiarnia, a dookoła niego poprowadzony zostanie deptak. Na wyspie znajdzie się również plac zabaw dla dzieci. W ramach projektu rekultywację przejdzie również sam zalew. Jego brzegi wyłożone zostaną płytami. Powstaną pomosty dla wędkarzy i nowe ogrodzenie. Wybrana przez ratusz koncepcja zakłada także budowę plaży z wypożyczalnią łódek, kajaków i rowerków wodnych.  

- Przywrócimy dawną świetność kazimierskich zbiorników z lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych - deklaruje Łukasz Maderak.  

Przebudowa terenu wokół miejskiego zalewu jest częścią projektu rewitalizacji centrum miasta. Jej koszt szacowany jest na 19 milionów złotych, z czego 14 milionów to przyznana unijna dotacja. Władze miasta wyłoniły również wykonawcę projektu przebudowy miejskiej targowicy i modernizacji kazimierskiego rynku.

Sama modernizacja terenu rekreacyjnego nad zalewem ma kosztować ponad 4 miliony złotych. Prace mają się rozpocząć w pierwszej połowie przyszłego roku. Wizualizacje planowanej przebudowy miejskiego zalewu można oglądać w kazimierskim ratuszu do 4 lipca.  

Tagi do tego wpisu
Reklama