Kielce świętują. Mnóstwo atrakcji [PROGRAM]

Data publikacji: 23.06.2018 09:09
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Mnóstwo atrakcji czeka dziś na kielczan w związku z trwającym świętem miasta. Sobota będzie poświęcone głównie plenerowym atrakcjom na scenach zlokalizowanych na Rynku, Placu Artystów, oraz w Parku. Zgodnie z tegorocznym hasłem „Niepodległość! Kielce 1918-2018” wiele wydarzeń będzie nawiązywać do wartości patriotycznych.

Na placu Literatów swoje stanowisko ma Muzeum Zabawek i Zabawy. Uczestnicy dowiedzą się, np. jak wyglądały listy wysyłane z frontu, jak żołnierze samodzielnie tworzyli karty pocztowe, będą mogli uzyskać odbitki i druki wykonane dawnymi technikami.

W Parku Miejskim zabrzmi m.in. muzyka o tematyce patriotycznej. Odbędzie się Rodzinny Konkurs Pieśni Patriotycznej „My dla Niepodległej” oraz „Rodzinny quiz wiedzy o Kielcach”. Organizatorem jest Miejski Dom Kultury. Tam także odbędą się pokazy kawaleryjskie czy prezentacja współczesnego sprzętu wojskowego. Ponadto warsztaty gry w piłkę ręczną, a także gra terenowa nawiązująca do historii oddziałów Józefa Piłsudskiego.

Na placu Artystów - od 15.00 Święto Wody. Swoje stoiska będą miały Wodociągi Kieleckie, a na scenie wystąpią lokalni artyści oraz Krzysztof Respondek.

Na Wzgórzu Zamkowym można zwiedzać stałe ekspozycje Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej oraz Instytutu Dizajnu. Zaprezentowane zostanie także współczesne wyposażenie żołnierzy. Goście zostaną także zaproszeni na wojskową grochówkę - nawiązuje to do wydarzenia z 1914 roku, gdy obiad na cześć Józefa Piłsudskiego przygotował kielecki przedsiębiorca Edward Karsch. O 14.00 z okazji 100-lecia Niepodległości na wolność wypuszczonych zostanie 100 gołębi.   

Nie zabraknie atrakcji w siedzibach instytucji kultury oraz imprez organizowanych poza scenami. W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej będziemy mogli podziwiać ekspozycje „Pierwsze dni niepodległości w Kielcach oraz regionie świętokrzyskim”. Wystawa przygotowana została na planszach na podstawie zbiorów WBP. Zaprezentowano na niej kilkadziesiąt zdjęć prezentujących nasze region tuż po odzyskaniu niepodległości. 

W sposób wyjątkowy 100 rocznicę odzyskania niepodległości będzie można uczcić, wybierając się w okolice Stadionu Leśnego. Przed Halą Legionów o godzinie 19.00 organizowany jest nocny przejazd na rolkach. Uczestnicy ubrani w biało-czerwone stroje przejadą około pięciokilometrową trasę alejkami koło stadionu lekkoatletycznego ulicą Pakosz i Szczepaniaka.

Podczas dzisiejszego dnia odbędzie się także szereg koncertów. O godzinie 16:00 na Rynku zagra kielecka grupa ANKH, a o 20:00 wystąpi zespół Folya. Na Placu Artystów natomiast o godzinie 19:00 odbędzie się koncert disco-polowej grupy TOP ONE. W Parku Miejskim o 12:00 wystąpią laureaci konkursu „Pasje i Talenty”, po którym odbędzie się koncert orkiestry dętej.

PROGRAM ŚWIĘTA KIELC

Reklama