Niebezpieczne odpady w Nowinach. Mieszkańcy zszokowani

Data publikacji: 25.06.2018 15:46
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
Składowisko niebezpiecznych odpadów w Nowinach przy ulicy Perłowej

Składowisko niebezpiecznych odpadów w Nowinach przy ulicy Perłowej
Nowiny. 25.06.2018 / Fot. Michał Kita / Radio Kielce

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska kontynuuje kontrolę składowiska odpadów niebezpiecznych w Nowinach. Przypomnijmy, w ubiegłym tygodniu inspekcja służb wykazała szereg nieprawidłowości przy magazynowaniu odpadów. Policjanci znaleźli kilka tysięcy pojemników i beczek z substancjami niewiadomego pochodzenia. Część z nich oznaczona była kodem odpadów niebezpiecznych i łatwopalnych. Wciąż również trwa przerzucanie się odpowiedzialnością za taki stan rzeczy przez wójta gminy i starostę.

Zdaniem mieszkańców osiedla socjalnego przy ulicy Perłowej, które znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie składowiska, lokalizacja tego typu działalności w pobliżu zabudowań mieszkalnych jest niedopuszczalna. Pani Urszula, która na osiedlu socjalnym mieszka od półtora roku, zwraca uwagę, że nikt nie pytał mieszkańców o zdanie przy wydawaniu decyzji o lokalizacji niebezpiecznego składowiska.

- Nie wierzę w to, że pan wójt coś z tym zrobi, ponieważ mieszkańcy osiedla socjalnego sami są traktowani jak odpady - dodaje.

Jak mówi pani Janina, mieszkańcy osiedla odczuwali nieprzyjemny zapach, i drapanie w gardle.

- Była to niebezpieczna sytuacja, przede wszystkim z uwagi na dzieci. Dodatkowo wiele osób zmaga się z chorobami górnych dróg oddechowych - dodaje.

Wójt gminy Sitkówka-Nowiny Sebastian Nowaczkiewicz z PSL zwraca uwagę, że pozwolenie na magazynowanie odpadów zostało wydane przez Starostwo Powiatowe, w związku z tym, konsultacje z mieszkańcami w sprawie składowiska odpadów nie były wymagane.

- Należy podkreślić, że wszystkie deklaracje zawarte we wniosku o prowadzenie składowiska w tym miejscu, były zgodne z planem zagospodarowania przestrzennego i zgodne z obowiązującymi przepisami, dlatego nie było podstaw, aby wówczas reagować - dodaje.

Tymczasem Łukasz Gryń, niezależny radny gminy podkreśla, że w sprawie składowiska odpadów w Nowinach, urząd gminy przerzuca się odpowiedzialnością ze starostwem powiatowym.

- Patrząc na bezpośrednie sąsiedztwo składowiska, czyli lokale socjalne, sprawa jest bardzo bulwersująca. W całej tej sprawie interes mieszkańców gminy Sitkówka-Nowiny, ich bezpieczeństwo i zdrowie zostały zupełnie niezauważone - dodaje.

Jak podkreśla Łukasz Gryń, radni na najbliższej sesji będą domagać się wyjaśnień od wójta.

Przypomnijmy, 33-letni właściciel składowiska - Łukasz P. został zatrzymany. Prokurator przedstawił podejrzanemu zarzut składowania, wbrew przepisom ustawy, substancji niebezpiecznych w taki sposób, że może to zagrozić życiu lub zdrowiu człowieka.

Reklama