Zagraniczna firma przeprowadzi rewolucję komunikacyjną w Kielcach?

Data publikacji: 29.06.2018 18:02
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Pięć ofert wpłynęło w przetargu na wdrożenie w Kielcach Inteligentnego Systemu Transportowego. Tylko jedna z nich mieści się w zakładanym budżecie.

Jak informowaliśmy, system ITS ma ułatwić komunikacje po mieście. W ramach inwestycji zostanie przebudowanych 60 sygnalizacji świetlnych. Zostaną one wyposażone w system kamer i czujników, badających natężenie ruchu w poszczególnych częściach miasta. Ma to pozwolić w optymalny sposób sterować ruchem w mieście dostosowując cykle do sytuacji na drogach.

Jadwiga Miernik, z Miejskiego Zarządu Dróg informuje, że miasto na tę inwestycje miało zarezerwowane 33,6 miliony złotych, najtańsza oferta opiewa na 32,2 miliona złotych.

Ofertę złożyła firma Alumbrados Viarios Sociedad Anonima z polskim oddziałem w miejscowości Zielonki. Drugą w kolejności przedstawiła spółka Siemens. Swoje usługi wyceniła na prawie 44 miliony złotych. Najdroższa oferta opiewa na ponad 63 miliony złotych. Teraz pracownicy Miejskiego Zarządu Dróg przeanalizują oferty czy są on poprawne.

Z wdrożeniem systemu związane będzie także przebudowa skrzyżowań w mieście. Najwięcej prac będzie na przecięciu ulicy Grunwaldzkiej z Jagiellońską. Tam wybudowane będą dodatkowe pasy do lewoskrętu. Poza tym zmodernizowane zostaną skrzyżowania ulic Zagórskiej ze Źródłową, a także Bohaterów Warszawy i Tarnowskiej.

Reklama