Pociąg wrócił do Buska. Teraz pasażerowie chcą, by kursował częściej

Data publikacji: 30.06.2018 15:09
Autor: Kamil Włosowicz / Kategoria: Wiadomości z regionu
Po 13 latach przerwy do Buska-Zdroju wjechał pociąg z Kielc

Po 13 latach przerwy do Buska-Zdroju wjechał pociąg z Kielc
Busko-Zdrój. 30.06.2018 / Fot. Kamil Włosowicz / Radio Kielce

Po 13 latach przerwy wznowione zostało połączenie kolejowe na trasie Kielce - Busko-Zdrój. W każdy wakacyjny weekend do 2 września będą kursowały dwie pary pociągów Regio dziennie. W drodze do kurortu zatrzymają się wyłącznie na stacji Sitkówka-Nowiny.

Podróż z Kielc do Buska-Zdroju trwa około 50 minut. Pasażerowie, którzy jako pierwsi skorzystali z połączenia podkreślają, że przywrócenie kursów do kurortu jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Dodawali, że podróż przebiegła w komfortowych warunkach. Zwracali również uwagę, że połączenie będzie szczególnie dogodną formą transportu dla kuracjuszy.   

Z Kielc do swoich rodziców przebywających na kuracji przyjechał Paweł Słowik. Jego zdaniem pociąg powinien kursować częściej, nie tylko w weekendy. Jak tłumaczy, turnusy w uzdrowiskach rozpoczynają się i kończą zwykle w poniedziałki. – Dobrze, gdyby pociągi kursowały na tej trasie siedem dni w tygodniu i były użyteczne przede wszystkim dla wszystkich kuracjuszy – zaznaczył Paweł Słowik.   

Niewykluczone, że jeśli połączenia będą się cieszyły dużym zainteresowaniem, to pociągi będą kursowały również w tygodniu. Taką możliwość rozważają władze województwa, które uruchomiły połączenie. Rzecznik PKP Polskich Linii Kolejowych Mirosław Siemienic podkreśla, że trasa została przygotowana tak, by w przyszłości mogła służyć również do całotygodniowych kursów. - Z naszej perspektywy im więcej pociągów będzie kursowało na tej trasie tym lepiej. Niekoniecznie muszą to być tylko kursy weekendowe. Trasa została tak przygotowana, by również w tygodniu mogły na tym odcinku odbywać się regularne kursy – zaznaczył Mirosław Siemieniec.

Uruchomienie wakacyjnych połączeń może okazać się więc wstępem do reaktywacji regularnego ruchu całorocznego, a nawet do przedłużenia linii nr 73 do centrum uzdrowiska. Liczą na to także władze gminy. Burmistrz Waldemar Sikora, który również wziął udział w pierwszym przejeździe ze stolicy województwa, podkreśla, że jest na to duża szansa zważywszy na spore zainteresowanie reaktywowanym połączeniem kolejowym. – Jestem pod wrażeniem, że z pierwszego kursu skorzystało tak dużo osób – podkreślił włodarz miasta.

Po wyjściu na peron pasażerowie przeszli do podstawionych autobusów. Bezpłatne przejazdy do centrum miasta i uzdrowiska na podstawie biletu kolejowego zapewniły władze miasta. Z okazji przywrócenia połączenia kolejowego w Busku na rynku miasta odbywa się także kulinarny piknik, który prowadzi znany z telewizyjnych programów kucharz Karol Okrasa. Atrakcji nie brakuje również w Parku Zdrojowym. Tam w muszli koncertowej, prezentuje się Kapela Buskowianie i uczestnicy 5. Ogólnopolskiego Przeglądu Chórów Akademickich „Święty Krzyż 2018”.

PKP Polskie Linie Kolejowe na remont trakcji na nieużywanej dotąd trasie Włoszczowice – Busko-Zdrój przeznaczyły ponad 600 tysięcy złotych. Przy wsparciu samorządu gminy przeprowadzono również prace remontowe na terenie samego dworca. Przywrócono w tym miejscu oznakowanie, w ramach którego pojawiły się m. in. gabloty z rozkładem jazdy. Wyznaczono również obszar dla podróżnych, na którym postawiono wiatę oraz ławki i stojaki na rowery. Władze Buska wyremontowały również ok. 200-metrowy odcinek drogi prowadzący do stacji.

Przejazd między Kielcami a Buskiem ma kosztować 6,20 zł. Godziny odjazdów z Kielc to 11.04 i 19.13, a z Buska 12.06 i 20.20.

Reklama