Pierwsze akcenty obchodów 72. rocznicy pogromu kieleckiego za nami

Data publikacji: 01.07.2018 11:33 / Data aktualizacji: 01.07.2018 20:53
Autor: Magdalena Smożewska-Wójcikiewicz / Kategoria: Kultura
Instytut Kultury Spotkania i Dialogu. Nowela graficzna

Instytut Kultury Spotkania i Dialogu. Nowela graficzna "Naród wybrany" autorstwa Kristofa Biena
Kielce. 01.07.2018 / Fot. Magdalena Smożewska / Radio Kielce

W Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu w Kielcach odbył się wernisaż ilustracji z noweli graficznej "Naród wybrany" autorstwa Kristofa Biena połączony ze spotkaniem promującym tę książkę, na którą składają się opowieści 5. osób i ich bliskich o Holokauście. Wszyscy oni mają jedną wspólną cechę - należą do tzw. narodu wybranego. Zostali bowiem wszyscy wybrani na zagładę przez hitlerowski reżim. Opowieści są fikcyjne, ale mocno wpisane w tło historyczne.

Kristof Bien jest pochodzącym z Polski architektem i rysownikiem, który opuścił Polskę wśród emigrantów Marca 1968 roku. Mieszka w Kopenhadze i w Danii. Najpierw wydany został komiks "Naród wybrany", natomiast w Polsce tytuł ukazał się dzięki staraniom Stowarzyszenia im. Jana Karskiego w Kielcach.

Kristof Bien pytany, dlaczego zdecydował się na taką formę opowieści o Holokauście, stwierdził, że młodzi ludzie w obecnych czasach są bardzo nastawieni na wizualną percepcję i że komiks jako forma przekazu może być bardzo chodliwa w relacji młodych ludzi.

Instytut Kultury Spotkania i Dialogu. Nowela graficzna "Naród wybrany" autorstwa Kristofa BienaKielce. 01.07.2018 / Fot. Magdalena Smożewska / Radio Kielce

- Można powiedzieć, że są ludzie, którzy mają pogardliwe podejście do tej formy literatury i że to w ogóle jest literatura, ponieważ to jest jakby takie przerzuty, gotowa forma, którą się karmi ludzi. Ja uważam, że dobrze zrealizowany komiks ma pełny walor literacki i artystyczny - powiedział.

Wszystkie rysunki komiksu są czarno - białe lub w sepii, kolor w nich jest bardzo sporadycznie użyty, a Kristof Bien i Stowarzyszenie im. Jana Karskiego w Kielcach planują już wydanie 2. noweli graficznej artysty, tym razem poświęconej pogromowi kieleckiemu. Niedzielne wydarzenie było pierwszym akcentem obchodów rocznicy 4. lipca 1946 roku.

Reklama