Kielce upamiętnią ofiary tragedii z 1946 roku [PROGRAM]

Data publikacji: 02.07.2018 08:54 / Data aktualizacji: 03.07.2018 06:51
Autor: Bartłomiej Zapała , Magdalena Smożewska-Wójcikiewicz / Kategoria: Wiadomości z regionu
04.07.2017 Kielce. 71. rocznica pogromu kieleckiego. Uroczystości przy kamienicy Planty 7 / 9.

04.07.2017 Kielce. 71. rocznica pogromu kieleckiego. Uroczystości przy kamienicy Planty 7 / 9.
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

W Kielcach rozpoczęły się wydarzenia związane z 72. rocznicą pogromu kieleckiego. Instytut Pamięci Narodowej przygotował cykl spotkań "Pamięć Pokoleń". Rocznicowe obchody zorganizowało także w kamienicy przy ulicy Planty 7/9 Stowarzyszenie im. Jana Karskiego. W poniedziałek w ich ramach odbyła się dyskusja wokół książki prof. Barbary Engelking i prof. Dariusza Libionki „Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski”.

Spotkanie zgromadziło wielu słuchaczy, którzy wypełnili wszystkie sale Instytutu Kultury Spotkania i Dialogu przy ul. Planty. Prof. Barbara Engelking i prof. Dariusza Libionka wyjaśniali realizowany przez hitlerowców plan eksterminacji Żydów, a także rolę historyków w opisywaniu Zagłady.

 

O pogromie i przypominających go uroczystościach mówić będziemy także na antenie Radia Kielce. Gościem Rozmowy Dnia będzie we wtorek o godz. 8.30 Bogdan Białek.

We wtorek od godz. 9.00 do 18.00 odbywać się będzie konferencja naukowa „Relacje polsko-żydowskie w XX wieku. Badania-kontrowersje-perspektywy. Colloquium II: Wokół pomocy Żydom na ziemiach polskich pod okupacją niemiecką”. Zorganizowała ją kielecka delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w ramach cyklu "Pamięć Pokoleń". Naukowcy dyskutować będą w  Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Kielcach przy ul. Warszawskiej.

Program cyklu wydarzeń "Pamięć Pokoleń"Fot. Radio Kielce

Jutro wieczorem odbędzie się także koncert Symchy Kellera, zatytułowany „Bramy – pieśni i modlitwy chasydzkie". Znany kantor żydowski i znawca chasydyzmu zaśpiewa tradycyjne pieśni religijne z towarzyszeniem gitary i fletu. Występ w kamienicy przy ulicy Planty 7/9 rozpocznie się o godz. 18.00.

Główne uroczystości zaplanowano na środę, 4 lipca. W południe, jak co roku kwiaty przy ulicy Planty złoży prezydent Kielc i przedstawiciele władz miasta. Wiązankę kwiatów, jak co roku, złożą także reprezentanci Regionu Świętokrzyskiego NSZZ "Solidarność". Od 10.00 do 14.00 w siedzibie Archiwum Państwowego przy ul. Kusocińskiego odbędzie się konferencja popularno - naukowa "Społeczność żydowska w Małopolsce". 

O godz. 15.30 rozpocznie się natomiast Marsz Pamięci i Modlitwy. Wyruszy on sprzed pomnika "Menora" przy Alei IX Wieków Kielc. Jego uczestnicy zatrzymają się przed budynkiem dawnej synagogi przy ulicy Warszawskiej, przejdą na ulicę Planty, gdzie odsłonięte zostaną tablice pamięci, umieszczone w bruku przed kamienicą, poświęcone imiennie każdej z ofiar. Marsz zakończy się na cmentarzu żydowskim na Pakoszu, gdzie pochowane zostały ofiary pogromu. Modlitwę w ich intencji poprowadzą Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich oraz przedstawiciele wyznań chrześcijańskich.

W środę o godz. 17.00 Instytut Pamięci Narodowej zaplanował natomiast wykład dr. Ryszarda Śmietanki-Kruszelnickiego: „Pogrom Żydów w Kielcach 4 lipca 1946 r. w świetle najnowszych badań i literatury przedmiotu. Analiza krytyczna”. Odbędzie się on w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Kielcach.

Wykład dr. Ryszarda Śmietanki-Kruszelnickiego: „Pogrom Żydów w Kielcach 4 lipca 1946 r. w świetle najnowszych badań i literatury przedmiotu. Analiza krytyczna”Kielce / Fot. Instytut Pamięci Narodowej

Wieczorem Stowarzyszenie im. Jana Karskiego zaprasza do Instytutu Kultury Spotkania i Dialogu przy ulicy Planty 7 w Kielcach na koncert kantorów żydowskich. Wystąpią: Cindy Paley - amerykańska kantorka i edukatorka muzyczna oraz Menachem Mirski - członek zespołu Klezmaholics. Koncert, który rozpocznie się o godz. 19.00 poprowadzi rabin Haim Dov Beliak.

Ostatnim elementem obchodów rocznicy będzie msza odprawiona w rocznicę pogrzebu ofiar pogromu we wtorek, 8 lipca o godz. 10.30 w Kościele Akademickim św. Jana Pawła II przy ulicy Wesołej w Kielcach.

Reklama