Gromkie brawa, bisy i motywy muzyczne z kultowych filmów podczas buskiego festiwalu

Data publikacji: 02.07.2018 18:37
Autor: Katarzyna Prędotka / Kategoria: Kultura
Busko. Salonowa Orkiestra Zdrojowa podczas festiwalu im. Katarzyny Jamroz

Busko. Salonowa Orkiestra Zdrojowa podczas festiwalu im. Katarzyny Jamroz
02.07.2018 / Fot. Katarzyna Prędotka / Radio Kielce

Pochodząca z Korei Południowej skrzypaczka Bomsori Kim w ramach trwającego w Busku Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego, opowiadała o swoim życiu i karierze. Jak co roku, melomani mają okazję wysłuchać rozmów z artystami będącymi gośćmi tego wydarzenia w kawiarence festiwalowej.

Skrzypaczka w rozmowie z Adamem Rozlachem mówiła o początkach swojej drogi muzycznej. Jak wspominała, zaczęła grać już w wieku czterech lat, brała udział m.in.  w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego, w którym zajęła drugie miejsce. Oprócz tego nawiązała współpracę z polskim pianistą Rafałem Blechaczem. W tym roku występ wspomnianego duetu będzie można usłyszeć we wtorek 3 lipca w Samorządowym Centrum Kultury w Busku - Zdroju.

Dzisiaj odbył się pierwszy koncert Salonowej Orkiestry Zdrojowej, dla której był to debiut, w nowym powiększonym i zmienionym składzie. Zgromadzeni przed muszlą koncertową widzowie mogli posłuchać motywów muzycznych z takich filmów jak „Va Bank” czy „Polskie Drogi”. Obecnym kierownikiem orkiestry jest pełniący obowiązki wicedyrektora Szkoły Muzycznej imienia Krzysztofa Pendereckiego w Busku - Zdroju Paweł Korepta. Jak zaznaczył, jest zadowolony z tego koncertu.

- Moi przyjaciele poświęcili wiele czasu i energii na próby, co jak widać, dało zamierzone efekty. Jesteśmy zadowoleni - dodał.

Muzycy otrzymali gromkie brawa od publiczności, stąd orkiestra zagrała nie jeden bis. Wśród uczestników koncertu w Parku Zdrojowym, była obecna Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Sztuk Pięknych Zyta Trych, która powiedziała nam, że ten festiwal to coś niepowtarzalnego, co jest już nierozerwalną częścią życia kulturalnego tego miasta.  

- Bardzo dobrze, że taki festiwal powstał -  dodała.

Swojego zadowolenia z koncertu nie krył również Burmistrz Buska -  Zdroju Waldemar Sikora. Jak powiedział Radiu Kielce, to wydarzenie, jak i cały festiwal  zalicza do bardzo udanych. 

- Poza tym o powodzeniu świadczyć mogą opinie kuracjuszy, którzy bardzo sobie chwalą możliwość udziału w takim święcie muzyki - dodał.

Podczas wieczoru, słuchacze mogli jeszcze wziąć udział w koncertach: „W krainie operetki”, a także „Znasz li ten kraj” w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny.

Reklama