Czego brakuje nam do wyjaśnienia przyczyn pogromu?

Data publikacji: 04.07.2018 11:07
Autor: Marek Orkisz / Kategoria: Wiadomości z regionu
04.07.2018 Radio Kielce. Rozmowa Dnia. Dr Ryszard Śmietanka - Kruszelnicki

04.07.2018 Radio Kielce. Rozmowa Dnia. Dr Ryszard Śmietanka - Kruszelnicki
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Wydarzenia dotyczące pogromu kieleckiego z 4 lipca 1946 roku wymagają kolejnych analiz i prac historyków, by stwierdzić co było rzeczywistą przyczyną pogromu, kto go inspirował i kto w nim uczestniczył. Ryszard Śmietanka Kruszelnicki z kieleckiej delegatury IPN sugeruje, że Instytut powinien w tej sprawie wznowić śledztwo, bo pojawią się nowe dokumenty i relacje.

Zobacz Rozmowę Dnia. Gościem Bartłomieja Zapały jest dr Ryszard Śmietanka-Kruszelnicki z kieleckiej delegatury IPN

 

Jak przykład podał wypowiedź Adolfa Bermana, brata Jakuba Bermana, nadzorującego pracę ówczesnego Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, który mając dostęp do materiałów ze śledztwa prowadzonego po 1946 roku w sprawie pogromu, stwierdził, że "akcję chuligańską, wojsko przekształciło w pogrom". - To znamienna wypowiedź, która wymaga naukowego potwierdzenia - mówi Ryszard Śmietanka Kruszelnicki.

Zdaniem gościa "Rozmowy Dnia" w Radiu Kielce nadal nie jest zbadana rola w pogromie różnych oficerów czy grup wojskowych, m.in komendanta miasta Kielce - majora Wasyla Markiewicza. Wg Ryszarda Śmietanki-Kruszelnickiego była ona niebagatelna.

Historyk IPN polemizuje także z tezami zawartymi w książce profesor Joanny Tokarskiej-Bakir "Pod klątwą", która stawia tezę, że decydującą rolę w pogromie odegrała antysemicka milicja złożona m.in z byłych partyzantów NSZ i antysemicki  tłum. Z taką interpretacją wydarzeń historyk nie może się zgodzić. Autorka nie przytoczyła bowiem w swojej książce solidnych dowodów, które udowodniłyby tę tezę. - Nie przeprowadziła także żadnej analizy charakterystyki tłumu - stąd mówienie o odpowiedzialności milicji i tłumu jest nieuprawnione - powiedział Ryszard Śmietanka-Kruszelnicki.

Więcej o najnowszych badaniach dotyczących pogromu kieleckiego dr Ryszard Śmietanka-Kruszelnicki będzie mówił w wykładzie „Pogrom Żydów w Kielcach 4 lipca 1946 r. w świetle najnowszych badań i literatury przedmiotu. Analiza krytyczna”. Początek spotkania  dziś o  17.00 w  Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Kielcach.

Reklama