„Stacja: Wakacje” zawitała do Buska

Data publikacji: 04.07.2018 14:32 / Data aktualizacji: 05.07.2018 14:13
Autor: Paweł Solarz , Kamil Włosowicz / Kategoria: Wiadomości z regionu
Stacja Wakacje

Stacja Wakacje
Busko-Zdrój. 05.07.2018 / Fot. Grzegorz Jamka / Radio Kielce

Busko-Zdrój było kolejnym przystankiem naszej radiowej akcji „Stacja Wakacje”. Mieszkańcy i kuracjusze mogli zobaczyć m.in. nowoczesny sprzęt wojskowy i wyposażenie Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych, 10. Świętokrzyskiej Brygady WOT i Armii Stanów Zjednoczonych. Mieli też okazję do bezpośrednich rozmów z żołnierzami.

Pogoda dopisała, słuchacze chętnie odwiedzali radiowe stanowisko przy Buskim Samorządowym Centrum Kultury. Odwiedziła nas między innymi grupa seniorów z buskiego klubu seniora, podopieczni warsztatów terapii zajęciowej i rodziny ze swoimi pociechami. Największym zainteresowaniem cieszyła się mobilna strzelnica. Każdy z uczestników mógł spróbować swoich sił jako zawodowy strzelec. 

Wojskowi z Bukówki pokazali swoje pojazdy, przeznaczone do różnego typu działań, m.in. samochód Hummer i pojazd ciężarowo-osobowy Skorpion używany m.in. na misji w Iraku. Terytorialsi zaprezentowali broń, którą dysponuje brygada: karabiny bojowe GROT i osprzęt. Opowiadali o swojej służbie i zachęcali do wstępowania w ich szeregi.

Starszy szeregowy Sebastian Chudzio tłumaczy, że próbujący swoich sił na strzelnicy mieli do dyspozycji typową broń, używaną przez wojskowych w jednostce na zajęciach ogniowych, czyli karabin AK 47. Każdy z nich na specjalnym monitorze mógł śledzić tor lotu wirtualnego naboju i sprawdzić swoją celność. 

Byli z nami również buscy policjanci. Tomasz Piwowarski, rzecznik jednostki tłumaczy, że dla chętnych przygotowano m.in. wyjątkowo trudny do przejścia tor przeszkód, który należało pokonać z alkogoglami.

– Po ich założeniu możemy się przekonać, jak na drodze może zachować się osoba pod wpływem alkoholu – dodaje Tomasz Piwowarski.

Odwiedzali nas również organizatorzy, goście i artyści biorący udział w Festiwalu Muzycznym im. Krystyny Jamroz. W przyszły czwartek Radio Kielce spotka się ze słuchaczami w Sandomierzu.

Lekcja języka angielskiego

Reklama