Marsz Pamięci i Modlitwy upamiętnił wydarzenia z 4 lipca 1946 roku

Data publikacji: 04.07.2018 18:25
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
04.07.2018 Kielce. Uroczystości w 72 rocznicy pogromu ludności żydowskiej

04.07.2018 Kielce. Uroczystości w 72 rocznicy pogromu ludności żydowskiej
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

W ramach obchodów 72 rocznicy wydarzeń, które miały miejsce w Kielcach 4 lipca 1946, ulicami miasta przeszedł Marsz Pamięci i Modlitwy. W spotkaniu organizowanym przez Stowarzyszenie im. Jana Karskiego wzięła udział kilkudziesięcioosobowa grupa społeczności żydowskiej, a także mieszkańcy Kielc.

Uroczystej modlitwie przewodniczył Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich, który podkreślał, że w miarę upływu lat Kielce przeszły wiele pozytywnych przekształceń, które zmieniają obraz miasta naznaczonego piętnem pogromu.

- Nie możemy zmienić tego, co wydarzyło się 72 lata temu, to jest to dla wszystkich bolesny fakt historyczny, na który nie mamy już wpływu. Możemy natomiast wpływać na przyszłość i to, co jest teraz. Dzięki zaangażowaniu władz miasta takim instytucjom jak Centrum Dialogu i Kultur, dzięki młodzieży, Kielce są już innym miastem niż to, które było nie tylko 72 lata temu, ale nawet przed dziesięciu laty. Dla mnie jest to przykład, jak z czegoś złego i tragicznego możemy zbudować coś dobrego - dodał.

Uczestnicy Marszu Pamięci i Modlitwy złożyli kwiaty i zapalili znicze przy pomniku Menory przy alei IX Wieków Kielc, następnie zatrzymali się przed budynkiem dawnej synagogi przy ulicy Warszawskiej, przeszli na ulicę Planty, gdzie odsłonięte zostały tablice pamięci, umieszczone w bruku przed kamienicą, poświęcone imiennie każdej z ofiar. Marsz zakończył się na cmentarzu żydowskim na Pakoszu, gdzie pochowane zostały ofiary. Modlitwę w ich intencji poprowadzili Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich, bp Rafał Markowski, przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem oraz przedstawiciele wyznań chrześcijańskich.

Wcześniej w samo południe przed kamienicą na ulicy Planty wieńce złożyli między innymi przedstawiciele władz miasta, reprezentanci Regionu Świętokrzyskiego NSZZ Solidarności, a także przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej i Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.

Reklama