Na ten występ czekano prawie 15 lat. Było warto - na scenie leciały iskry

Data publikacji: 05.07.2018 06:38
Autor: Katarzyna Prędotka / Kategoria: Kultura
XXIV Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Buskim Samorządowym Centrum Kultury. Recital Nadzwyczajny. Na zdjęciu od lewej: Bomsori Kim (Korea Płd.) - skrzypce oraz Rafał Blechacz - fortepian

XXIV Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Buskim Samorządowym Centrum Kultury. Recital Nadzwyczajny. Na zdjęciu od lewej: Bomsori Kim (Korea Płd.) - skrzypce oraz Rafał Blechacz - fortepian
Busko-Zdrój. 04.07.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Wczoraj w Busku-Zdroju odbył się niezwykły recital światowej sławy artystów. Na scenie Buskiego Samorządowego Centrum Kultury wystąpił pianista Rafał Blechacz i koreańska skrzypaczka Bomsori Kim.

Starania o obecność Rafała Blechacza na buskim festiwalu, rozpoczęły się w 2005 roku, czyli od momentu kiedy wygrał Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny imienia Fryderyka Chopina. Podczas otwarcia koncertu, kierownik artystyczny Festiwalu imienia Krystyny Jamroz Artur Jaroń  podkreślił, iż ten recital jest potwierdzeniem na to iż warto być cierpliwym.

Artyści zagrali kompozycje Wolfganga Amadeusza Mozarta, Gabriela Fauré'a, Claude'a Debussego i Karola Szymanowskiego.

Rafał Blechacz po koncercie komplementował publiczność zgromadzoną w buskim centrum. - Widownia świetnie reagowała na muzykę i było widać, że jest zaangażowana. Jesteśmy bardzo zadowoleni - powiedział Radiu Kielce.

Pianista podkreślił, że duet z Bomsorii Kim to świetne doświadczenie. - Z tą osobą mogę sobie pozwolić na wiele więcej. Co było  widać na scenie, ponieważ pomiędzy nami cały czas iskrzy a interpretacje nie są osadzone w sztywnych ramach - podkreślił pianista.

Widownia nie kryła zachwytu, wyrażając ją gromkimi brawami. Publiczność zachwycona była nie tylko wykonaniem, ale samymi artystami. Dla niektórych, była to pierwsza możliwość wysłuchania  takiego koncertu na żywo.

Wśród widowni byłą również podróżniczka Elżbieta Dzikowska, którą recital po prostu urzekł. - Bardzo się cieszę, że zostały przypomniane kompozycje Karola Szymanowskiego. Był to po prostu przepiękny koncert - dodała.

Za trzy tygodnie Bomsori Kim i Rafał Blechacz rozpoczną nagrywanie wspólnej płyty w studiu Deutsche Grammophon.

Posłuchaj rozmowy Adama Rozlacha z Rafałem Blechaczem przed występem na 24. Międzynarodowym Festiwalu im. Krystyny Jamroz:

 

Reklama