Desna nie miała konkurencji. Pokonała inne małopolskie piękności

Data publikacji: 08.07.2018 18:39
Autor: Kamil Włosowicz / Kategoria: Wiadomości z regionu
Roczna klacz Desna superczempionką 19. Młodzieżowego Świętokrzyskiego Championatu Koni Małopolskich w Opatowcu

Roczna klacz Desna superczempionką 19. Młodzieżowego Świętokrzyskiego Championatu Koni Małopolskich w Opatowcu
Opatowiec. 08.07.2018 / Fot. Kamil Włosowicz / Radio Kielce

Roczna klacz Desna z hodowli Bogusława Dąbrowskiego z miejscowości Klepacze w gminie Brody została superczempionką 19. Świętokrzyskiego Młodzieżowego Chempionatu Koni Małopolskich w Opatowcu. Na tamtejszych błoniach nad Wisłą przez dwa dni 33 hodowców z różnych części Polski prezentowało ponad 50 koni, które walczyły o nagrody w poszczególnych klasach.

Wszystkie małopolskie piękności poddane zostały wcześniej ocenie ich wartości użytkowej. Zwierzęta prezentowały się skacząc przez przeszkody oraz biorąc udział w tzw. polowej próbie dzielności, podczas której sprawdzany był ich ruch w stepie, kłusie i galopie.

Bogusław Dąbrowski, właściciel tegorocznej czempionki w swoim gospodarstwie hoduje 50 koni, głównie rasy małopolskiej, ale również czystej krwi arabskiej. Jak podkreśla, konie z jego hodowli zdobywały prestiżowe nagrody na wielu polskich i europejskich konkursach. – Konsekwentnie dążąc do doskonałości tych koni udaje się wyhodować zwierzęta, które zarówno swoją dzielnością, jak i urodą mogą śmiało konkurować z najlepszymi z Europy – przekonuje.

Tadeusz Głoskowski z Okręgowego Związku Hodowców Koni w Kielcach i członek składu sędziowskiego zaznacza, że Desna okazała się nie tylko najpiękniejszym koniem pokazu, ale również najlepiej wypadła podczas oceny użytkowej. – To piękny i niezwykle sprawny użytkowo koń, pięknie ruszający się, dobrze skaczący przez przeszkody. To zdecydowanie najlepszy koń tej wystawy – podkreślił Tadeusz Głoskowski.

Roczna klacz Desna superczempionką 19. Młodzieżowego Świętokrzyskiego Championatu Koni Małopolskich w OpatowcuOpatowiec. 08.07.2018 / Fot. Kamil Włosowicz / Radio Kielce

Organizatorem wydarzenia są władze gminy Opatowiec. Wójt Sławomir Kowalczyk, podkreśla, że impreza w Opatowcu cieszy się co roku bardzo dużym zainteresowaniem i gromadzi rzesze miłośników koni z kilku województw południowej Polski. – Cały czas budujemy markę tej imprezy, która stale się ugruntowuje. To ważne wydarzenie nie tylko w świecie hodowców, ale również wśród wszystkich miłośników koni, których, jak widać, nie brakuje – powiedział wójt.

Jedną z atrakcji pokazu był również pokaz bryczek konnych i sztuki jeździeckiej w wykonaniu Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii im. 13 Pułku Ułanów Wileńskich.

Konie małopolskie to konie półkrwi angloarabskiej i arabskiej hodowane głównie w Małopolsce. Zwierzęta charakteryzuje sucha budowa, doskonały ruch, wytrwałość i dzielność w pracy.

Reklama