Dobry znak w oczekiwaniu na kanonizację. Zmiany u Cystersów

Data publikacji: 18.07.2018 18:04
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości z regionu
07.07.2018 Jędrzejów. Dzwonnica przy klasztorze cystersów

07.07.2018 Jędrzejów. Dzwonnica przy klasztorze cystersów
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Kaplica bł. Wincentego Kadłubka i barokowa dzwonnica w klasztorze ojców cystersów w Jędrzejowie odzyskają dawny blask. Rozpoczęły się tam prace renowacyjne, które obejmą kompleksową konserwację nawy północnej kościoła oraz częściową modernizacją barokowej furty - informuje ojciec Jan Strumiłowski, przeor klasztoru.

Jak dodaje bardzo droga będzie renowacja hełmów dzwonnicy i miedzianej blachy, z której zrobiony jest dach. Są plany, aby uruchomione zostały zabytkowe dzwony  wraz z barokowym dzwonem Wincentym, które w przyszłości zastąpią obecnie działające elektroniczne kuranty.

07.07.2018 Jędrzejów. Dzwonnica przy klasztorze cystersówFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

- To cud, że dzwony zachowały się w czasie II wojny światowej. Dlatego trzeba zrobić wszystko, aby w przyszłości zabrzmiały nad Jędrzejowem. Już teraz poszukiwani są fachowcy, którzy potrafią profesjonalnie zająć się ich odrestaurowaniem. Trzeba też wymienić stelaż, na którym podwieszony jest dzwon, z metalowego na drewniany - mówi ojciec Jan.

- To długo wyczekiwane i bardzo potrzebne prace. Cieszy również fakt, że zbiegają się z jubileuszem 800-lecia przybycia Mistrza Wincentego Kadłubka do Jędrzejowa - dodaje przeor.

07.07.2018 Jędrzejów. Dzwonnica przy klasztorze cystersówFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Marcin Piszczek, burmistrz Jędrzejowa ma nadzieję, że rozpoczęty remont świątyni, to dobry znak dla kanonizacji bł. mistrza Wincentego.

Z odnowienia zabytku cieszą się także parafianie. Jak mówią, klasztor wypięknieje i będzie przyciągał jeszcze więcej pielgrzymów i turystów. To także promocja dla Jędrzejowa.
Na prace renowacyjne klasztor pozyskał 780 tys złotych z Ministerstwa  Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Reklama