Piotr Gliński: dziedzictwo narodowe priorytetem rządu

Data publikacji: 19.07.2018 17:36 / Data aktualizacji: 21.07.2018 16:20
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
21.07.2018 Skarżysko - Kamienna. Wicepremier Piotr Gliński odwiedził Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej oraz spotkał się z mieszkańcami miasta. Poseł Anna Krupka, poseł Krzysztof Lipiec, wicepremier Piotr Gliński, poseł Maria Zuba i wicewojewoda Andrzej Bętkowski

21.07.2018 Skarżysko - Kamienna. Wicepremier Piotr Gliński odwiedził Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej oraz spotkał się z mieszkańcami miasta. Poseł Anna Krupka, poseł Krzysztof Lipiec, wicepremier Piotr Gliński, poseł Maria Zuba i wicewojewoda Andrzej Bętkowski
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

W regionie, w ramach kampanii PiS „Polska jest jedna”, przebywa profesor Piotr Gliński, wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Swoją wizytę rozpoczął w Wąchocku. Odwiedził tam opactwo cystersów, które od marca 2017 roku nosi tytuł Pomnika Historii.

Szef struktur Prawa i Sprawiedliwości w regionie Krzysztof Lipiec mówi, że wicepremier ze szczególną pieczołowitością dba o świętokrzyskie zabytki. Jak mówi, za czasów rządów PiS dziedzictwo narodowe przeżywa swój renesans. Wiele pieniędzy już wpłynęło na ochronę zabytków. W ostatnim czasie na listę Pomników Historii zostało też wpisanych pięć obiektów z województwa świętokrzyskiego. Wśród nich jest opactwo cystersów w Wąchocku, które oczekuje na wsparcie.

- Wsparcie, które chcemy zaoferować ojcowi opatowi w dążeniu do uzyskaniu środków na renowację, przyniesie skutek i wkrótce klasztor odzyska swój dawny blask - mówi Krzysztof Lipiec.

Wicepremier Piotr Gliński podkreśla, że jeszcze w tym roku na 100-lecie niepodległości na listę Pomników Historii wpisany zostanie kolejny świętokrzyski obiekt. Jak mówi, państwo powinno się opiekować dziedzictwem narodowym.

- Rząd jest zobowiązany opiekować się dziedzictwem narodowym w sposób właściwy i profesjonalny. To jest nasza zespołowa praca i obowiązek. Polska kultura wymaga wsparcia z budżetu centralnego i to robimy - mówi wicepremier.

Wicepremier Piotr Gliński podczas spotkania w Starachowicach obiecał współprowadzenie przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Muzeum Przyrody i Techniki.

- Proszę tego nie traktować jako wystąpienie pod publiczkę. To konkretny przykład, jak państwo polskie powinno działać. To jest dobry przykład tego, co robimy dla Polski - mówił wicepremier.

Minister Piotr Gliński w swoim wystąpieniu wiele uwagi poświęcił polityce, której wizerunek w Polsce należy odczarować. Podkreśla, że istnieją środowiska, które robią wiele, aby polscy politycy byli źle postrzegani. Przedstawił cztery filary, na których opiera się polska polityka. Wśród nich wymienił suwerenność. W kontekście wczorajszej wizyty Małgorzaty Gersdorf w Niemczech polski wicepremier pyta prezesa Federalnego Trybunału Konstytucyjnego w Niemczech czy to możliwe, aby 90 procent mediów niemieckich należała do polskiego kapitału. Wielkie brawa starachowiczan z aprobatą podsumowały te słowa.

Piotr Gliński spotyka się dziś także z mieszkańcami powiatów starachowickiego i skarżyskiego. Podkreśla, że lubi takie spotkania, bo dzięki temu rząd dowiaduje się, z jakimi problemami mierzą się obywatele.

- Przede wszystkim staram się przedstawiać nasze argumenty na rzecz tego, dlaczego to my akurat wzięliśmy odpowiedzialność za rozwój Polski i jak my rozumiemy ten rozwój - mówi Piotr Gliński.

Wąchock. 21.07.2018 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Wicepremier spotkał się dziś także z mieszkańcami Skarżyska-Kamiennej.

W sobotę w naszym regionie przebywa też poseł Jarosław Krajewski, wiceprzewodniczący komisji śledczej ds. Amber Gold. Spotkał się on z mieszkańcami gminy Raków.

Wizyty polityków są częścią cyklu spotkań „Polska jest jedna”, podczas których działacze Prawa i Sprawiedliwości rozmawiają z mieszkańcami kraju o ich problemach.

Reklama