Nie tylko polscy architekci chcą zaprojektować GUM

Data publikacji: 20.07.2018 12:52
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości z regionu
07.06.2017 Kielce. Teren, gdzie powstanie zespół laboratoriów badawczych Głównego Urzędu Miar. GUM

07.06.2017 Kielce. Teren, gdzie powstanie zespół laboratoriów badawczych Głównego Urzędu Miar. GUM
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

28 pracowni architektonicznych chce wykonać koncepcję laboratoriów Głównego Urzędu Miar, który ma powstać w Kielcach. Będzie to jedna z najważniejszych inwestycji centralnych realizowanych w naszym regionie od czasu budowy Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

Tego jak będzie wyglądał kampus dowiemy się jesienią, jednak jak przekonują specjaliści, zaprojektowanie tego typu budynków to bardzo skomplikowane zadanie. Wojciech Gwizdak, prezes kieleckiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich, przyznaje, że rywalizacja między pracowniami może być duża, ponieważ to bardzo ambitne zadanie.

- Do konkursu zgłosiły się największe polskie i zagraniczne pracownie projektowe. Nie ma się co dziwić ponieważ taki obiekt w kraju buduje się raz na 40 lat - dodaje Wojciech Gwizdak.

Teren, który zagospodaruje GUM obejmie 11 hektarów. Ma tam powstać 25 laboratoriów. Dopuszczona wysokość zabudowy to 28 metrów. Przewidziana jest też lokalizacja tzw. dominanty, czyli wieży o wysokości 40 metrów.

Dokumentacja projektowa i wykonawcza ma być gotowa pod koniec przyszłego roku, a w 2020 roku przeprowadzony zostanie przetarg na wyłonienie generalnego wykonawcy robót. Budowa obiektu, a także wyposażenie i stworzenie specjalistycznych stanowisk pomiarowo-badawczych potrwa do 2023 roku.

Inwestycja ma kosztować ponad 200 milionów złotych.

Reklama