Wicepremier Gliński: będą podwyżki w budżetówce

Data publikacji: 21.07.2018 20:25
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
21.07.2018 Starachowice. Wicepremier Piotr Gliński odwiedził muzeum techniki i spotkał się z mieszkańcami

21.07.2018 Starachowice. Wicepremier Piotr Gliński odwiedził muzeum techniki i spotkał się z mieszkańcami
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Wicepremier Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego, zapowiedział, że od początku przyszłego roku pracownicy jednostek budżetowych mogą spodziewać się podwyżek.

Temat ten podczas spotkania z ministrem wywołała dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej w Skarżysku. Jednostka podlega resortowi kultury. Jak zapowiada polityk, temat podwyżek jest ważny, także dla pracowników z obsługi.

- Będziemy się starali od przyszłego roku dać podwyżki pracownikom budżetówki, bo im się to po prostu należy. Mówimy o pracownikach szkolnictwa artystycznego, muzeów i instytucji kulturalnych. To jest do zrealizowania, rozmawiałem już o tym z premierem Morawieckim. Mamy pewne plany i rozwiązania - mówi wicepremier Piotr Gliński.

Posłanka PiS Maria Zuba uważa, że dzisiejsze spotkania w Starachowicach i Skarżysku-Kamiennej były istotne. Szczególnie ważna obietnica padła na terenie Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Wicepremier powiedział, że prowadzone będą rozmowy dotyczące ewentualnego współprowadzenia instytucji z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- Pomysł, aby nawiązać współpracę ze starostwem, aby to muzeum mogło być dofinansowywane przez budżet państwa, to bardzo istotne i ważne dla powiatu starachowickiego. Ten obiekt wymaga renowacji. Dotychczas starostwa nie było na to stać - mówi posłanka.

Jak dodaje, w Skarżysku-Kamiennej pojawiły się osoby, którym nie są obojętne sprawy kultury, aby z ministrem o nich porozmawiać.

Poseł Krzysztof Lipiec, szef świętokrzyskich struktur PiS, uważa, że wsłuchiwanie się w głos Polaków to jedna z najlepszych cech polityka. Reprezentują ją politycy z obozu rządzącego. Poseł przypomina, że to nie pierwsza wizyta w regionie świętokrzyskim wicepremiera Glińskiego, który chętnie wspiera lokalne dziedzictwo.

- Za jego rządów w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego świętokrzyska kultura i dziedzictwo kulturowe przeżywa swój renesans. Pięć Pomników Historii, cztery kontrakty wpisane w ramach kontraktu terytorialnego realizowanego przez ministra to chyba dobry kierunek dla świętokrzyskiego i należy go podtrzymywać - mówi poseł Krzysztof Lipiec.

Posłanka PiS Anna Krupka uważa, że wicepremier nakreślił nie tylko to, co rząd przez ponad dwa lata  zrobił w sferze kultury, ale także w innych dziedzinach, np. społecznej.

- Wicepremier powiedział, w jaki sposób rząd już wspiera rolników. Nad problemami niskich cen owoców miękkich w skupach pracuje już nowy minister rolnictwa, wkrótce rolnicy będą mogli sprzedawać swoje wyroby bez pośredników - mówi Anna Krupka. - Rząd PiS uważa, że państwo powinno pełnić rolę stymulującą, dlatego powołamy narodowy holding spożywczy, w którym państwo będzie mieć swój udział i doprowadzi do równowagi na polskim rynku. Chcemy wzmacniać pozycję rolników - dodaje posłanka.

Mieszkańcy Skarżyska-Kamiennej, którzy uczestniczyli w spotkaniu, wychodzili z pozytywnymi odczuciami. Zauważyli, że rywale polityczni PiS-u nie organizują takich spotkań. Dodają, że wydarzeń tego typu jest nadal za mało.

Wicepremier Piotr Gliński dziś odwiedził także opactwo cystersów w Wąchocku oraz Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.

Reklama