Krzysztofowie zwiedzili Krzyżtopór za darmo. Z okazji imienin fundatora zamku

Data publikacji: 22.07.2018 18:34
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Biesiada Imieninowa Krzysztofa Ossolińskiego na zamku Krzyżtopór

Biesiada Imieninowa Krzysztofa Ossolińskiego na zamku Krzyżtopór
Ujazd. 22.07.2018 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Na zamku Krzyżtopór w Ujeździe trwa Biesiada Imienionowa Krzysztofa Ossolińskiego, fundatora zamku. Z tej okazji do godziny 19:00, Krzysztofowie mogli zwiedzać zamek za darmo. Przebrani za szlachciców członkowie grupy „Sarmata” z Baranowa Sandomierskiego pokazują turystom, jak wyglądało dawne życie dworskie.

Michał Śmielak, który wcielił się w rolę szlachcica z końca XVI wieku zauważył, że Krzysztof Ossoliński to postać, o której warto mówić, szczególnie młodym.

Postać niezwykle ciekawa i tragiczna. Na jej podstawie można pokazać, jak silny był patriotyzm i przywiązanie do ojczyzny. Ossoliński był jednym z najbogatszych Polaków. Ufundował oddział, pojechał na wojnę i zginął, a przecież mógł pławić się w luksusach. To pokazuje, ile dla niego znaczyła Ojczyzna.

Po raz pierwszy na zamku prezentowane są drapieżne ptaki. Jak mówi Robert Puławski, z grupy  sokolniczej polska szlachta używała ich na polowaniach. Były to zwykle sokoły i jastrzębie, natomiast hodowano także sowy ze względu na ich osobliwy urok.

Turyści, którzy przyjechali na zamek mówią, że mimo upływu lat forteca wciąż robi olbrzymie wrażenie.

Reklama