W Opatowie nie działa gastroenterologia. Szpital po kolejnej kontroli NFZ

Data publikacji: 24.07.2018 15:12
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Szpital w Opatowie (4 maja 2015 r.).

Szpital w Opatowie (4 maja 2015 r.).
Fot. Teresa Czajkowska / Radio Kielce

Kolejne nieprawidłowości w Szpitalu Powiatowym w Opatowie. Nie działa poradnia gastroenterologiczna. Powodem jest brak kadry medycznej, wynika z ostatniej kontroli, jaką Narodowy Fundusz Zdrowia przeprowadził w lecznicy.

Jak informuje Małgorzata Kiebzak, dyrektor świętokrzyskiego oddziału funduszu, jeżeli spółce Centrum Dializa nie uda się znaleźć lekarza, poradnia będzie musiała zostać zamknięta. - W tym okresie, kiedy prowadzaliśmy kontrolę, poradnia gastroenterologiczna była zamknięta, ponieważ nie było lekarzy chętnych do pracy. Teraz czekamy na stanowisko spółki Centrum Dializa. Jeżeli się okaże, że w poradni nadal nie dyżuruje żaden lekarz, będziemy musieli rozwiązać umowę – wyjaśnia Małgorzata Kiebzak.

To już ósma kontrola w ciągu ostatnich dwóch lat, a trzecia w tym roku, jakie świętokrzyski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia przeprowadził w Szpitalu Powiatowym w Opatowie. Podczas trzech ostatnich sprawdzano, czy na oddziałach pracuje odpowiednia liczba personelu. W styczniu tego roku NFZ nałożył na spółkę Centrum Dializa 118 tysięcy złotych kary.

O drugą kontrolę w lutym wnioskował starosta. Ta inspekcja wykazała, że nieprawidłowości pojawiły się na wszystkich oddziałach, oprócz pediatrii. Jednak w tym przypadku fundusz nie nałożył kary finansowej, ponieważ brał pod uwagę rozwiązanie umowy w trybie natychmiastowym.

Natomiast trzecia kontrola rozpoczęła się 6 lipca i trwała do 18 lipca. Wynika z niej, że Spółce Centrum Dializa udało się znaleźć lekarzy do pracy na wszystkich oddziałach - informuje Małgorzata Kiebzak. - Wszystkie oddziały mają zapewnioną kadrę lekarską. Są jednak pojedyncze przypadki nieobecności lekarza, ale czekamy na wyjaśnia Centrum Dializa. Zdajemy sobie też sprawę, że jest okres wakacyjny i cześć medyków może przebywać na urlopie. Część lekarzy może być także zatrudnieniowych na umowy cywilno – prawne, a nie umowy o pracę – wyjaśnia Małgorzata Kiebzak.

W dalszym ciągu nie wiadomo, kiedy Szpital Powiatowy w Opatowie, prowadzony obecnie przez Spółkę Centrum Dializa zostanie przejęty przez powiatową spółkę Top Medicus. Scenariusze przejęcia są dwa: cesja kontraktu albo jego ponowne negocjowanie.

Reklama