Szpital w Czerwonej Górze chce kupić nowy tomograf

Data publikacji: 24.07.2018 15:25
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Szpital Czerwona Góra

Szpital Czerwona Góra
Fot. Stanisław Blinstrub / Radio Kielce

Szpital Specjalistyczny w Czerwonej Górze planuje zakup nowego tomografu komputerowego. Poprzednia aparatura ma już 10 lat i jest mocno wyeksploatowana. Jak informuje Youssef Sleiman dyrektor lecznicy, dziennie wykonywanych jest ponad 25 badań tym urządzeniem, co w miesiącu daje około 700 przebadanych pacjentów.

- Wykonujemy bardzo dużo badań, zwłaszcza w zakresie chorób płuc. Nowy tomograf pozwoli nam wykonywać także badania profilaktyczne diagnostyki raka płuc. Dodatkowo urządzenie jest używane do prowadzania badań ortopedycznych, urologicznych oraz jamy brzusznej. Aparat, który planujemy kupić, daje bardzo niską dawkę promieniowania i jest bezpieczny dla pacjentów – dodaje Youssef Sleiman.

Koszt zakupu tomografu to ponad 4 mln zł. Jak wyjaśnia dyrektor, szpitala nie stać na taki wydatek, dlatego o finansowe wsparcie zwróci się do Ministerstwa Zdrowia.

- 500 tysięcy złotych otrzymaliśmy od urzędu marszałkowskiego, czyli organu założycielskiego szpitala. Pozostałą kwotę chcemy pozyskać z resortu zdrowia. Jesteśmy już w trakcie składania wniosku. Trafił on do wojewody i mam nadzieję, że do końca roku uda nam się tę dotację otrzymać – dodaje dyrektor Sleiman.  

Na potrzeby nowego tomografu komputerowego konieczna będzie także adaptacja pomieszczenia.

Reklama