Radni zdecydowali. Pomnik Przemysława Gosiewskiego stanie przy Warszawskiej

Data publikacji: 26.07.2018 06:29 / Data aktualizacji: 26.07.2018 11:30
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości z regionu
26.02.2018 Kielce. Spotkanie komitetu na rzecz budowy pomnika Przemysława Gosiewskiego - wstępny projekt monumentu

26.02.2018 Kielce. Spotkanie komitetu na rzecz budowy pomnika Przemysława Gosiewskiego - wstępny projekt monumentu
Fot. Wiktor Dziarmaga / Radio Kielce

Kieleccy radni zgodzili się na postawienie przy ulicy Warszawskiej pomnika Przemysława Gosiewskiego. 16 radnych było za, 3 zagłosowało przeciw, tyle samo wstrzymało się od głosu. Zanim radni przeszli do głosowania, Jarosław Karyś, radny Prawa i Sprawiedliwości, jeden z członków komitetu na rzecz budowy pomnika odczytał listę zasług nieżyjącego wicepremiera dla naszego regionu.

Jak mówił, Kielce zawdzięczają mu powstanie Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Z kolei Świętokrzyskie Centrum Onkologii, dzięki staraniom Przemysława Gosiewskiego zyskało Pozytonowy Tomograf Emisyjny, umożliwiający wczesne wykrywanie chorób nowotworowych. - To w Kielcach było centrum jego działalności, jak mało kto identyfikował się z ziemią Świętego Krzyża. Przez wiele lat swojej aktywności parlamentarnej i rządowej Przemysław Gosiewski przyczynił się do głębokich zmian w naszym województwie – dodał Jarosław Karyś.

Radna Agata Wojda z PO stwierdziła, że różne środowiska powinny opamiętać się z pomnikomanią. Radna sugerowała, że lepszym rozwiązaniem byłoby ufundowanie stypendium dla zdolnej młodzieży, które byłoby sygnowane nazwiskiem wicepremiera.

Senator PIS Krzysztof Słoń, przewodniczący komitetu na rzecz budowy pomnika w rozmowie z Radiem Kielce przyznał, że jest wdzięczny kieleckim radnym oraz prezydentowi, że zgodzili się, by w taki sposób upamiętnić Przemysława Gosiewskiego. - Radni zadecydowali, aby Kielce w ten sposób mogły oddać hołd i szacunek Przemysławowi Gosiewskiemu, ale także pokazać następnym pokoleniom, jak powinien wyglądać polityk z prawdziwego zdarzenia. Polityk, który poświęca całe swoje serce i siły dla regionu i ludzi, wśród których został wybrany – powiedział senator Krzysztof Słoń

Jak informowaliśmy, pomnik Przemysława Gosiewskiego ma stanąć przy ulicy Warszawskiej, w pobliżu „Przystanku Historia” IPN. Ma przedstawiać posła stojącego za mównicą, wykonaną z kamienia świętokrzyskiego. Sylwetka parlamentarzysty odlana będzie z brązu.

Inicjatorem powstania monumentu jest komitet społeczny, w którego skład wchodzą między innymi rodzice Przemysława Gosiewskiego, senatorowie: Krzysztof Słoń, Jacek Włosowicz i Jarosław Rusiecki, a także prezydent Kielc Wojciech Lubawski.

adv adv
Wiadomości
Reklama