W Sędziszowie podpowiadają, jak oglądać całkowite zaćmienie księżyca

Data publikacji: 26.07.2018 17:26
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości z regionu
Wystawa objazdowa Centrum Nauki Kopernik - Planetobus

Wystawa objazdowa Centrum Nauki Kopernik - Planetobus
Sędziszów. 26.07.2018 / Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

Planetobus, czyli mobilne planetarium Centrum Nauki Kopernik przyjechało do Sędziszowa. W namiocie z dachem w kształcie kopuły o średnicy 5 metrów można wziąć udział w pokazach astronomicznych. Pracownicy warszawskiej placówki prezentują najciekawsze konstelacje, układy planet i inne obiekty astronomiczne.

Jak mówi Magdalena Arciszewska, edukator z Centrum Nauki Kopernik takie pokazy dają szansę dzieciom z małych miejscowości na bliższe spotkanie z astronomią. Jak dodała, udział w prezentacji na pewno przygotuje na całkowite zaćmienie księżyca, które już w piątek będzie można obserwować na niebie.

Jako pierwszy w pokazie udział wziął Piotr Powroźnik z Poznania, który przyjechał do Sędziszowa na wakacje do dziadków. Jak przyznał prezentacja zrobiła na nim duże wrażenie, a największe droga mleczna. Jak powiedział, interesuje się astronomią, dlatego chętnie wziął udział w pokazie.

Zdaniem rodziców, którzy przyszli ze swoimi pociechami do mobilnego planetarium, to bardzo dobra propozycja na spędzenie wolnego czasu podczas wakacji. Jak mówili, oprócz tego, że dzieci mogą się czegoś nauczyć, to również okazja do oderwania ich od telewizorów i komputerów.

Planetobus przyjechał do Sędziszowa dzięki zaangażowaniu radnych: Bożeny Wójcik i Rafała Dębickiego oraz mieszkańca Andrzeja Stabrawy, którzy zorganizowali również jutrzejszy dojazd na pokaz dzieciom  z Domów Dziecka z Nagłowic i Oksy.

Projekt realizowany jest przez Centrum Nauki Kopernik wspólnie z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W piątek pokazy astronomiczne w mobilnym planetarium rozpoczną się godz. 8.00 i potrwają do 14.00. Prezentacje odbywają się o pełnych godzinach.

Wystawa objazdowa Centrum Nauki Kopernik - Planetobus Sędziszów. 26.07.2018 / Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

Reklama